Szturm Getinu na centra handlowe

opublikowano: 06-09-2013, 00:00

W grudniu w Warszawie stanie pierwszy w kraju wideomat. Docelowo bank postawi takie urządzenia w siedmiu miastach.

Wideomat (VTM) jest krzyżówką wpłatomatu z internetowym serwisem transakcyjnym, który pozwala na załatwienie wszystkich sprawunków, jakie zrobimy w klasycznym oddziale. Różnica jest taka, że zamiast bankowca po drugiej stronie lady mamy doradcę na ekranie monitora. Ponadto za pomocą komputera nie wpłacimy gotówki na rachunek, natomiast VTM oferuje taką usługę. Za jego pomocą można zalogować się do rachunku, porozmawiaćz doradcą i np. zamówić kartę kredytową, którą wideomat „wydrukuje” od razu.

W grudniu pierwsze takie urządzenie Getin Noble postawi w Złotych Tarasach w Warszawie. Takich miejsc w Polsce będzie w sumie siedem. Trafią do centrów handlowych w dużych miastach. Nie będą to tylko urządzenia, ale oddzielnie zaaranżowana przestrzeń z logo banku, przypominająca minioddział. Projekt ma w dużej mierze pełnić funkcję marketingową i pokazać nowoczesne oblicze Getinu. Nie bez kozery bank wybiera popularne centra handlowe — techniczną nowinkę może obejrzeć wielu potencjalnych klientów. Z jego pomocą będą mogli otworzyć w banku rachunek i na miejscu odebrać kartę debetową. Urządzenia do zdalnego kontaktu z klientem coraz częściej pojawiają się na rynku bankowym w wielu krajach, choć zazwyczaj są to „zwykłe” wideomaty do połączeń wideo z pracownikiem banków czy, jak w USA, maszyny wyposażone dodatkowo w funkcję deponowania czeków. Rozwiązanie Getinu jest o tyle innowacyjne, że umożliwia otwieranie nowych rachunków i wydawanie kart.

W inną stronę poszedł First National Bank (FNB) z RPA, który zaczął instalować bezgotówkowe bankomaty. Urządzenie działa jak klasyczny bankomat wyposażony w dotykowy ekran i kamerę oraz czytnik kart i klawiaturę, oferując ponadto dostęp do internetowego serwisu transakcyjnego. Po włożeniu karty i wstukaniu kodu PIN maszyna nie wypłaca jednak gotówki, tylko drukuje rodzaj paragonu, z którym klient idzie do najbliższego sklepu, będącego partnerem banku, i tam podejmuje pieniądze. Bankomaty bez pieniędzy FNB instaluje w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, gdzie ze względu na koszty związane z obsługą gotówki instalacja klasycznych ATM była nieopłacalna. Pierwszorzędne znaczenie, szczególnie w RPA, mają kwestie bezpieczeństwa. Do bankomatu bez gotówki nikt się przecież nie włamie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szturm Getinu na centra handlowe