Szuflada pełna jest pomysłów

Piotr Styczeń
13-12-2005, 00:00

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza przygotowuje właśnie rozwiązania, które mają na celu wsparcie rozwoju budownictwa mieszkaniowego we wszystkich segmentach. Jego celem jest rozwiązanie problemów brakujących mieszkań, także wśród najuboższych obywateli.

Będziemy popierali indywidualne budownictwo mieszkaniowe. Rząd zamierza więc podjąć działania ułatwiające zakup mieszkania: wprowadzić w I półroczu 2006 r. dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych, zwiększyć podaż uzbrojonych terenów z przeznaczeniem pod osiedla mieszkaniowe czy uchwalić nową ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym. Uprościłaby ona procedury administracyjne. Rząd opowiada się także za utrzymaniem stawek VAT na mieszkania na obecnym, 7-procentowym, poziomie. Zainteresowany jest podjęciem działań mających przyciągnąć fundusze emerytalne do tej branży. Będziemy również wspierali powstanie wtórnego rynku obrotu wierzytelnościami hipotecznymi oraz zadbamy o lepsze zabezpieczenie transakcji deweloperskich.

Jeśli chodzi o rodziny, których nie stać na zakup mieszkania, chcielibyśmy, aby znalazły one dobre warunki zamieszkania w lokalach wybudowanych przez TBS czy gminy. Będziemy dążyli do określenia minimalnych standardów dla mieszkań komunalnych, gdyż nie mogą one szybko ulegać dekapitalizacji. Ich jakość powinna umożliwiać długotrwałe użytkowanie. Jesteśmy przeciwni powstawaniu slumsów. Jeśli chodzi o najbiedniejsze rodziny, zamierzamy przedłużyć do 2006 r. pilotażowy program budownictwa domów socjalnych.

Ważną sprawą jest także przyjrzenie się kosztom eksploatacji domów. Będziemy zachęcali do ich obniżania. W przypadku domów już istniejących pomocny będzie fundusz termomodernizacji. Jeśli chodzi o nowe — podniesiemy wymagania, które będą musiały być spełnione przed dopuszczeniem do użytkowania.

Opracujemy kompleksowy program wspierania rewitalizacji, w tym przywracania miastom ich historycznych centrów.

Po 2007 r. rząd rozważy możliwość powrotu do ulgi remontowej. Jej formuła będzie jednak w sposób znaczny odbiegała od znanej do tej pory. Aby uzyskać takie zwolnienie, wprowadzone zmiany będą musiały mieć charakter trwałego polepszenia jakości lokalu.

Piotr Styczeń, sekretarz stanu Ministerstwa Transportu i Budownictwa, pełnomocnik rządu ds. mieszkalnictwa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Styczeń

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Szuflada pełna jest pomysłów