Szwajcaria hamuje, frank traci na wartości

KPR
07-12-2011, 00:00

RYNEK DNIA

Notowania franka spadły poniżej 3,60 zł po raz pierwszy od dwóch tygodni. To efekt danych, które zapowiadaliśmy we wczorajszym „PB”. W listopadzie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) spadł o 0,5 proc. rok do roku.

Spadku się spodziewano, ale nie aż takiego. Prognozy mówiły o CPI -0,3 proc. rok do roku. Hamowanie gospodarki Szwajcarii sygnalizowały już wcześniej inne dane — m.in. indeks instytutu KOF i wskaźnik PMI. To efekt mocnego kursu franka. We wrześniu Narodowy Bank Szwajcarii (NBS) ustalił minimalny kurs wymiany EUR/CHF na 1,20, ale okazuje się, że dla szwajcarskich eksporterów to i tak za mało.

Problemy Szwajcarów nie martwią Polaków zadłużonych w walutach. Im gorzej w gospodarce alpejskiego kraju, tym większa presja na NBS, by podniósł pułap notowań EUR/CHF. Rynek oczekuje, że kolejnym ruchem NBS będzie podniesienie minimalnego kursu wymiany EUR/CHF do 1,25. Kurs euro we frankach dobijał wczoraj do 1,24. Jeśli NBS podejmie taką decyzję, notowania franka w złotych (przy obecnym kursie euro) mogą spaść do 3,50 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Szwajcaria hamuje, frank traci na wartości