Szwajcarski ABB przymierza się do IPO

  • Paweł Makosz
opublikowano: 01-07-2021, 18:12

W przyszłym roku szwajcarska grupa technologiczna ABB planuje wprowadzić swój dział e-mobilności na giełdę w ramach transakcji, która może wycenić szybko rozwijający się biznes na około 3 mld USD.

SeongJoon Cho

Biznes e-mobility, który produkuje szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych i autobusów, korzysta z globalnego boomu na pojazdy zasilane bateriami.

ABB ogłosił już plan dotyczący pierwszej oferty publicznej, ale nie podał jeszcze terminu ani wyceny. Prezes Bjorn Rosengren poinformował w kwietniu, że grupa prawdopodobnie zachowa większościowy pakiet akcji po IPO, co pomogłoby jednostce w dokonywaniu przejęć.

Biznes e-mobilności ABB zatrudnia 850 pracowników. W 2020 roku dział odnotował przychody w wysokości 220 mln USD. Najprawdopodobniej będą one nadal rosły. Unia Europejska potwierdziła, że chce mieć 1 mln punktów ładowania zainstalowanych do 2025 roku i 3 mln do 2030 roku, z 225 tys., które były gotowe do użycia w 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Reuters

Polecane