Szwajcarski bank wprowadza system identyfikacji biometrycznej

(Marek Druś)
10-10-2006, 20:21

Jeden z największych szwajcarskich banków - Pictet & Cie Private Banquiers - postanowił wyposażyć swą nowo budowaną centralę w Genewie w najnowsze systemy biometryczne, łącznie ze skanerami tęczówki oka - informuje we wtorek komputerowy portal heise-online.

Jeden z największych szwajcarskich banków - Pictet & Cie Private Banquiers - postanowił wyposażyć swą nowo budowaną centralę w Genewie w najnowsze systemy biometryczne, łącznie ze skanerami tęczówki oka - informuje we wtorek komputerowy portal heise-online.

Celem szwajcarskich bankierów jest całkowite zrezygnowanie z tradycyjnych kart identyfikacyjnych i kluczy, a jednocześnie pełna kontrola nad ruchem osobowym w ich centrali.

Każdy z ok. 1500 pracowników wchodząc do budynku będzie filmowany przez kamery, ale o zgodzie na wejście zdecyduje system komputerowy na podstawie "opinii" oprogramowania do trójwymiarowego rozpoznawania rysów twarzy. Twarz wchodzącej do banku osoby będzie skanowana wiązką promieni podczerwonych. Uzyskane w ten sposób dane posłużą stworzeniu trójwymiarowego komputerowego modelu twarzy, który system porówna z modelem zapisanym w bazie danych.

Na dostępem do skarbca i centrum informatycznego będzie czuwał inny biometryczny system, skanujący tęczówkę oka. Oprogramowanie, umożliwiające identyfikację pracownika na tej podstawie, wykorzystuje algorytmy matematyka Johna Daugmana, pioniera tej technologii biometrycznej.

Nie zapomniano też o kontroli pojazdów pracowników i dostawców. Tu o bezpieczeństwo zadba system rozpoznawania numerów rejestracyjnych, sprawdzający uprawnienia do zajęcia miejsca na konkretnym parkingu, czy do wjechania przez konkretną bramę.

O kosztach tych wszystkich zabezpieczeń szwajcarscy bankierzy nie poinformowali.

(DI/PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szwajcarski bank wprowadza system identyfikacji biometrycznej