Szwajcarzy na tropie innowacji

opublikowano: 21-02-2018, 22:00

Współpraca gospodarcza

W ciągu ostatnich 20 lat eksport z Polski do Szwajcarii zwiększył się ponad 9-krotnie, do 1,93 mld USD. Import sięgnął 1,44 mld USD. Szwajcarskie inwestycje w Polsce wynoszą 17,5 mld EUR, a przedsiębiorcy chwalą duży rynek wewnętrzny, położenie geograficzne w sąsiedztwie Niemiec oraz dobrą infrastrukturę.

Za wadę Polski firmy ze Szwajcarii uważają trudności z rekrutacją związane z niskim bezrobociem. Dlatego coraz częściej automatyzują procesy — wynika z badania firmy Deloitte opartego na 21 wywiadach z przedstawicielami szwajcarskich spółek w Polsce. Nasz kraj ma, zdaniem ekspertów Deloitte’a, duży potencjał innowacyjny. Produktywność pracy rośnie szybciej niż w większości krajów rozwiniętych i wynosi 10,3 EUR na godzinę pracy. W Szwajcarii jest to 72,2 EUR.

Szwajcarzy wyróżniają się znacząco w sektorze farmaceutycznym, gdzie produktywność pracy wynosi 263,2 EUR. W Polsce jest to 23,9 EUR. — To w Polsce ulokowaliśmy regionalne centrum badań klinicznych dla 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz globalne centrum rozwiązań informatycznych.

Zatrudniamy ponad tysiąc osób, a współpracujemy z przeszło 3,5 tys. informatyków zatrudnionych u naszych poddostawców. Nasze wydatki na badania i rozwój przekraczają 0,5 mld zł. Oprócz przewidywalności w biznesie potrzebny jest jednak popyt na innowacje. Pacjenci w Szwajcarii mają zawsze dostęp do najnowszych rozwiązań, bez względu na to, czy są produkowane w Szwajcarii. W Polsce tak nie jest — mówi Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

189 Tyle szwajcarskich firm działa w Polsce…

35 tys. …a tylu pracowników zatrudniają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy