Szwajcarzy podniosą stopy procentowe

Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers DM
08-03-2011, 00:00

"Podwyżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu jest możliwa, ale nie przesądzona" — mówił na czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (ECB) jego szef, Jean-Claude Trichet. Rynek odebrał to jako zapowiedź podwyżki kosztu pieniądza już w kwietniu. W tym przekonaniu utwierdzić mogło podwyższenie prognoz inflacji na ten rok do 2-2,6 proc. z 1,3-2,3 proc. szacowanych jeszcze w grudniu (szczególnie, że nie uwzględniają one ostatniego skoku cen ropy) oraz użycie przez bank centralny w komunikacie słów o wzmożonej czujności (w przeszłości zapowiadało to podwyżkę stóp właśnie na następnym posiedzeniu).

Tak wyraźne zaostrzenie retoryki przez Tricheta zaskoczyło inwestorów. Kurs EUR/USD poszybował w górę w kierunku maksimów z listopada 2010 roku. Mogło ono też zaskoczyć przedstawicieli innych europejskich banków centralnych, którzy prowadząc własną politykę pieniężną, muszą uwzględniać decyzje ECB. Dotyczy to zwłaszcza Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Nie mogło więc zaskoczyć, że dzień później Thomas Jordan z SNB wypowiedział się w jastrzębim tonie i zwrócił uwagę, że niskie stopy procentowe powodują zagrożenie dla stabilności cen. Wprawdzie obecnie w Szwajcarii nie ma problemu inflacji (w styczniu CPI wzrósł o 0,3 proc.), co w dużej mierze jest pochodną mocnego franka, ale przy wysokim wzroście gospodarczym (w IV kw. 0,9 proc. licząc kwartał do kwartału wobec 0,3 proc. w strefie euro), rosnące na świecie ceny żywności i paliw już wkrótce mogą przełożyć się na wyższe oczekiwania inflacyjne i za kilka miesięcy ten problem się pojawi. Dlatego niezbędne wydaje się dodatkowe zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Być może jeszcze nie na marcowym posiedzeniu, ale na pewno na kolejnym, które zaplanowane jest w 16 czerwca. Na najbliższym posiedzeniu SNB można natomiast oczekiwać bardziej jastrzębiego stanowiska banku centralnego.

Analitycy prognozują, że SNB podwyższy stopy procentowe najwcześniej w III kwartale tego roku o 25 punktów bazowych.

Marcin Kiepas

analityk X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Szwajcarzy podniosą stopy procentowe