Szwecja krajem internautów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 17:59

Dziewięciu z dziesięciu mieszkańców Szwecji ma domowy telefon sieciowy, tyle samo używa telefonu komórkowego, a 83 proc. korzysta na co dzień z internetu. Liczba tych ostatnich rośnie, i to głównie w grupie wiekowej 51-60 lat.

Dziewięciu z dziesięciu mieszkańców Szwecji ma domowy telefon sieciowy, tyle samo używa telefonu komórkowego, a 83 proc. korzysta na co dzień z internetu. Liczba tych ostatnich rośnie, i to głównie w grupie wiekowej 51-60 lat.

    W 2004 r. z internetu korzystało 77 proc. Szwedów, a w ubiegłym już 83 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek badań, które przeprowadzono na zlecenie Szwedzkiego Zarządu Poczty i Telefonów (PTS).

    78 proc. użytkowników internetu ma do niego stały dostęp zarówno w pracy, jak i w domu. 83 proc. z nich ma co najmniej jeden lub dwa domowe komputery podłączone do sieci.

    Ale tylko 56 proc. internautów jest zadowolonych z dotychczasowych dostawców usług internetowych. Dlatego 11 proc. z nich w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zmieniło operatora. Główną przyczyną jest w tym wypadku poszukiwanie tańszych usług i chęć zmiany formy połączenia z siecią.

    Zaledwie jeden na pięciu użytkowników internetu łączy się z nim bezprzewodowo; liczba ta nie rośnie. Wyraźnie zmniejsza się liczba osób uzyskujących dostęp do sieci poprzez modem i połączenie telefoniczne. Jest ich już tylko 27 proc. Ponad 47 proc. dysponuje połączeniem, dzięki któremu serfując nie blokuje swego stacjonarnego telefonu. To właśnie obok niższych opłat abonamentowych jest główną przyczyną decyzji o instalowaniu podobnych połączeń.

    Równocześnie większość szwedzkich internautów -  60 proc. - miała już mniejsze lub większe kłopoty z wirusami, robakami komputerowymi czy spamem. Z wirusem zetknęło się w 2005 r. aż 42 proc. użytkowników internetu. Dlatego dziewięciu na dziesięciu z nich stara się na różne sposoby chronić swój komputer przed sieciową agresją. Najpopularniejsze są programy antywirusowe, które zainstalowało ponad 80 proc. internautów.

    Internet staje się coraz bardziej popularnym rynkiem zakupów i usług - z możliwości tych korzysta 65 proc. szwedzkich internautów i ich liczba rośnie co roku o około 9 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane