Szwecja nowym tygrysem Europy

RAV
10-08-2010, 00:00

PKB Szwecji urośnie w tym roku 3,8 proc. — uważa Riksbank. Dzięki boomowi w przemyśle może być jeszcze lepiej.

Szwedzkie ożywienie będzie najsilniejsze w całej UE.

PKB Szwecji urośnie w tym roku 3,8 proc. — uważa Riksbank. Dzięki boomowi w przemyśle może być jeszcze lepiej.

Ten rok zapowiada się bardzo dobrze dla naszych sąsiadów po drugiej stronie Bałtyku. To zasługa rosnącego popytu w Azji i Ameryce Łacińskiej. W efekcie w II kw. aż 80 proc. największych szwedzkich firm, które są odpowiedzialne za połowę PKB kraju, zanotowało większe zyski, niż oczekiwali analitycy. Wśród nich znalazł się Volvo, producent aut ciężarowych, czy SKF, największy na świecie producent łożysk kulkowych.

— Eksporterzy bardzo szybko odrabiają ubiegłoroczny kryzys, w rezultacie ożywienie w szwedzkiej gospodarce będzie trwać nadal — mówi Torbjoern Isaksson, ekonomista Nordea Banku.

Zdaniem ekonomistów, w II kwartale wzrost PKB Szwecji mógł być większy niż w I kwartale, kiedy sięgnął 3 proc. (lepszy wynik zanotowała tylko Słowacja, +4,8 proc.). W całym 2010 r. dynamika może sięgnąć 3,8 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. — wynika z ostatnich prognoz Riksbanku, banku centralnego Szwecji. Tymczasem średnia dla strefy euro wynosi odpowiednio 1 i 1,2 proc.

Dodatkowo Szwecja może pochwalić się bardzo niskim deficytem budżetowym. W 2009 r. wyniósł 0,5 proc. PKB, wobec średniej dla UE wynoszącej 6,8 proc. W tym roku, choć wzrośnie do 2,1 proc., PKB nadal będzie najniższy w Europie.

— Wzrost PKB byłby imponujący, ale trzeba pamiętać o ubiegłorocznej bazie — przypomina Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

W 2009 r. PKB Szwecji skurczył się o 5,1 proc. Zdaniem Moniki Kurtek, ekonomistki Banku BPH, gdyby w 2009 r. polska gospodarka zanotowała podobne tąpnięcie, w tym roku zwiększyłaby się o około 5 proc.

Część ekonomistów uważa jednak, że PKB Szwecji może być większy, niż prognozuje Riksbank, bo coraz lepiej radzi sobie przemysł. Wskaźnik PMI, obrazujący sytuację w sektorze, sięgnął w lipcu 64,2 pkt wobec 62,4 pkt w czerwcu — poinformował Swedbank.

To zasługa szybko rosnących zamówień eksportowych oraz produkcji przemysłowej.

— Wynik powyżej 60 pkt to bardzo dobra informacja świadcząca o dużym ożywieniu w przemyśle. To pozytywnie wpłynie na całą gospodarkę — mówi Monika Kurtek.

Jej zdaniem, skorzystać więc mogą firmy eksportowe, które obiorą cel na Szwecję. W pierwszym półroczu polski eksport na ten rynek sięgnął 1,6 mld EUR (+ 23,2 proc. r/r). Największy udział w polskim eksporcie do Szwecji stanowią meble, samochody oraz części i akcesoria motoryzacyjne, wyroby metalurgiczne, wyroby przemysłu chemicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szwecja nowym tygrysem Europy