Szwecja: pierwszy od 2 lat wzrost bezrobocia

opublikowano: 13-08-2019, 17:38

Po długim okresie spadku w lipcu wzrosła stopa bezrobocia. Ekonomiści prognozują, że w następnych miesiącach będzie podobnie.

Na koniec lipca 344 tys. ludzi było uznanych za bezrobotnych w Szwecji. To o 5 tys. więcej niż rok wcześniej. Ostatni raz wzrost bezrobocia zanotowano w Szwecji jesienią 2017 roku.

- Według naszej oceny, stopa bezrobocia będzie nadal rosła jesienią 2019 roku i w 2020 roku. Będzie to spowodowane częściowo słabszym stanem rynku i częściowo mniejszą liczbą subsydiowanych stanowisk pracy – poinformował  Anders Ljungberg, analityk szwedzkiego urzędu zatrudnienia. - Jest duże ryzyko wzrostu liczby długoterminowych bezrobotnych, szczególnie wśród tych z niskim wykształceniem. Z tego powodu jest ważne, aby motywować ludzi raczej do nauki niż do pracy – dodał.  

Stopa bezrobocia wśród kobiet wynosiła 6,9 proc., a wśród mężczyzn 6,8 proc. Oznacza to, że lipiec 2019 roku jest pierwszym miesiącem od 2011 roku z wyższym bezrobociem  wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Bezrobocie wśród mieszkańców Szwecji, którzy się w niej nie urodzili, spadło z 19,9 proc. do 19,0 proc. i jest wciąż dużo wyższe niż wśród rodowitych Szwedów, w przypadku których wzrosło z 3,6 proc. do 3,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.se

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy