Szwecja wydaliła dwóch Rosjan szpiegujących w Ericssonie

11-11-2002, 19:05

Ze Szwecji wydalono dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z aferą szpiegowską w koncernie telekomunikacyjnym Ericsson - potwierdziło w poniedziałek szwedzkie MSZ. Skandal ze szpiegostwem przemysłowym wybuchł, gdy odkryto, że dochodzi do przeciekania tajemnic Ericssona do obcych służb wywiadowczych. Jeden z największych na świecie producentów telefonów komórkowych, jest zaangażowany w prace nad radarami i systemami naprowadzania rakiet dla myśliwca JAS 39 Gripen. Jednak producent Grippena zapewnił, że nie doszło do przecieku informacji, dotyczących samolotu wielozadaniowego, który startuje w przetargu dla polskiej armii.

Afera nabrała rozgłosu w zeszłym tygodniu, gdy aresztowano dwóch pracowników działu rozwoju, a w piątek zwolniono dwóch kolejnych. Nieoficjalne źródła twierdziły, że w sprawę zamieszany jest wywiad rosyjski.

Głównego podejrzanego zatrzymano podczas spotkania z oficerem obcego wywiadu. Rzecznik Ericssona, Henry Stenson, zapewnił, że przecieki, choć trwały dłuższy czas, spowodowały niewielkie straty.

W odpowiedzi na decyzję szwedzkich władz, Rosja oświadczyła w poniedziałek, że zastrzega sobie prawo "adekwatnej odpowiedzi". Oznacza to rychłe wydalenie dwóch pracowników szwedzkiej ambasady w Moskwie.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szwecja wydaliła dwóch Rosjan szpiegujących w Ericssonie