Szwedzki bank centralny stworzy cyfrową walutę

opublikowano: 26-10-2018, 13:23

Szwedzki bank centralny uruchomi w przyszłym roku pilotażowy program cyfrowej waluty, informuje Bloomberg.

Celem jest stworzenie e-korony, która stanowiłaby przedpłaconą wartość, jednak nieoprocentowaną oraz oferującą łatwe do prześledzenia transakcje.

Centrala szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
Zobacz więcej

Centrala szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie fot. Bloomberg

Projekt pilotażowy, który może ruszyć w przyszłym roku, ma znaleźć odpowiedź na pytanie jak będzie można zasilić konto na aplikacji lub kartę e-koroną, by można było nią płacić. Bank zbada również kwestie koniecznych zmian prawnych, by wprowadzić elektroniczną walutę połączoną z kontem w banku centralnym.

- Dziś oferujemy e-pieniądz bankom, ale nie wolno nam oferować takich kont obywatelom, także parlament będzie musiał podjąć decyzję odnośnie tego czy będzie to dozwolone – powiedziała Monika Johansson, prawnik i doradca w departamencie płatności Riksbank.

Szwecja w coraz większym stopniu staje się bezgotówkowa. Karty kredytowe i debetowe są teraz zdecydowanie najpopularniejszą formą płatności w kraju, a płatności mobilne są równie popularne jak gotówka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu