Szybka ścieżka znów otwarta

opublikowano: 01-03-2016, 22:00

W kolejnym rozdaniu popularnego dotacyjnego instrumentu mikro-, małe i średnie firmy zawalczą o 750 mln zł. Nabór ruszy 4 kwietnia.

„Szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój, to inicjatywa ciesząca się największym zainteresowaniem przedsiębiorców ze wszystkich instrumentów obecnej unijnej perspektywy. W ubiegłorocznym naborze trwającym od maja do końca grudnia firmy złożyły do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prawie 2 tys. wniosków o dofinansowanieo łącznej wartości ponad 11,7 mld zł.

Do tej pory grantami zostało wspartych 169 najwyżej ocenionych projektów. Teraz, po kilkumiesięcznej przerwie, przedsiębiorcy znów będą mogli starać się o fundusze na innowacyjne projekty z „szybkiej ścieżki”. Konkurs wystartuje 4 kwietnia i będzie trwał do 29 lipca.

— Polska gospodarka musi stać się bardziej innowacyjna, a jednym z warunków sukcesu na tym polu jest wzrost zaangażowania przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową. Innowacyjności nie można zadekretować, ale wprowadzając zmiany w prawie i oferując atrakcyjnemechanizmy finansowania prac B+R w polskich firmach, stworzyliśmy przedsiębiorcom warunki do zwiększenia konkurencyjności właśnie na podstawie efektów prac w tym obszarze.

W konkursach „szybkiej ścieżki” w obecnej perspektywie na ten cel przeznaczymy prawie 1,9 mld EUR — zaznacza dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Z tej puli w najbliższym naborze do wzięcia będzie 750 mln zł. O pieniądze będą mogły zawalczyć firmy MSP. Unijne fundusze zostaną przeznaczone na projekty obejmujące badania przemysłowe i prace rozwojowe nad rozwiązaniamitechnologicznymi i produktami, które pozwolą rozwinąć prowadzony biznes. Wyróżnikiem tego instrumentu jest elastyczna formuła naboru wniosków.

Co miesiąc NCBR będzie zamykało turę naboru, by w ciągu ok. 60 dni firmy składające wnioski w danym etapie otrzymały decyzję w sprawie dofinansowania (stąd nazwa „szybka ścieżka”). W tym roku przeprowadzone zostaną jeszcze dwa inne konkursy z poddziałania 1.1.1 — dla dużych firm (od 1 czerwca do 11 lipca) i dla przedsiębiorstw MSP realizujących projekty w regionach słabiej rozwiniętych (przełom III i IV kwartału).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu