Czytasz dzięki

Szybkie tempo zbiorów soi w USA

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 29-09-2020, 11:10

Po dynamicznych zwyżkach notowań soi w drugiej połowie sierpnia i pierwszej połowie września, przyszedł czas na przeceny. Dzisiejsza sesja przynosi kolejny spadek notowań soi w Stanach Zjednoczonych – jeśli zakończy się na minusie, to oznacza to niemal nieprzerwany ciąg zniżek od ponad tygodnia.

Obecnie cena soi w USA oscyluje wokół 9,90 USD za buszel.

Stronie podażowej na rynku soi sprzyja szybkie tempo zbiorów w Stanach Zjednoczonych. Departament Rolnictwa podał, że według stanu na niedzielę, zebrano już 20% uprawianej w USA soi. To więcej niż wyniosły rynkowe oczekiwania (18%), a także wyraźnie więcej niż wynosi pięcioletnia średnia dla tego okresu (15%). 

Spadek cen soi jest wyraźny, ale jego potencjał prawdopodobnie jest ograniczony – zwłaszcza że nadal utrzymuje się relatywnie duży popyt na soję ze strony Chin. Tak czy inaczej, tempo zbiorów soi w USA będzie determinować ceny tego towaru w najbliższych tygodniach. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane