Szybkiego wzrostu cen nie będzie

Zdaniem ekonomistów, deflacja towarzyszyć nam będzie na pewno na początku roku, a wysokiej inflacji w tym roku na pewno nie będzie

Grudzień był kolejnym miesiącem deflacji w Polsce, wyniosła 0,5 proc. (rok do roku) — wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Analitycy spodziewali się 0,4 proc. W porównaniu z listopadem ceny spadły o 02, proc. Zdaniem ekonomistów, deflacja towarzyszyć nam będzie na pewno na początku roku, a wysokiej inflacji w tym roku na pewno nie będzie.

— Choć jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się to mało prawdopodobne, ubiegły rok zakończył się sporą deflacją. Spadek cen towarów i usług, rozpoczęty w lipcu 2014 r., notowany był na przestrzeni całego 2015 r. i — co więcej — również w styczniu i lutym jeszcze się utrzyma.

Deflacja przeciąga się i prawdopodobnie zakończy w pierwszym kwartale, choć nie można przesądzać, to w całym roku wskaźnik cen prawdopodobnie będzie dodatni, ale na bardzo niskim poziomie. W mojej ocenie, średnioroczna inflacja osiągnie co najwyżej 0,6 proc. — mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu