Szynaka buduje magazyn w Iławie

opublikowano: 08-08-2017, 22:00

Producent mebli inwestuje w warmińsko- -mazurskiej strefie ekonomicznej. Jeszcze w tym roku może ogłosić kolejny projekt.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WMSSE), która po półroczu była trzecia z 14 stref pod względem liczby wydanych zezwoleń, nie spoczywa na laurach: w Iławie zainwestuje Szynaka- Meble. Spółka wybuduje magazyn za 22,2 mln zł, w którym zatrudni 30 osób i w fabryce utrzyma 267 miejsc pracy.

Kierowana przez Grzegorza Smolińskiego Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku 22 zezwolenia. Przez cały ubiegły rok miała ich 14. [FOT. WM]
Zobacz więcej

TŁUSTY ROK:

Kierowana przez Grzegorza Smolińskiego Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku 22 zezwolenia. Przez cały ubiegły rok miała ich 14. [FOT. WM]

— Od początku działalności strefy do 2015 r. nie było ani jednej inwestycji, w której firma otrzymałaby zezwolenie na podstawie kryterium innowacyjności. Takie projekty zaczynają się pojawiać, a Szynaka- -Meble to jeden z nich. Inwestycja to efekt styczniowej wizyty w spółce — cieszy się Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

To drugie zezwolenie spółki, która w 2006 r. zdecydowała się na budowę fabryki w Nowym Mieście Lubawskim. Zainwestowała 53 mln zł i zatrudnia w nim 229 osób.

— Zaczynaliśmy na pustym polu, a dziś to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie. 10 lat temu nie mogliśmy uzyskać unijnej dotacji, bo nikt — poza strefą — nie wierzył, że postawimy fabrykę. Teraz czekaliśmy na kolejne zezwolenie, sprzęt już stoi na działce, bo chcemy do wiosny zakończyć budowę — mówi Jan Szynaka, prezes spółki Szynaka-Meble.

Już myśli o kolejnych projektach.

— Właśnie rozmawiamy z zarządem strefy o planach rozwoju grupy Szynaka. Możliwe, że jeszcze w tym roku odbierzemy kolejne zezwolenie. Chcemy zawojować nie tylko europejskie rynki. W Europie dużo więcej mebli się nie sprzeda, trzeba powalczyć o rynki azjatyckie, afrykańskie i arabskie — uważa Jan Szynaka.

Firma Szynaka-Meble powstała w 1985 r. i zatrudnia 3,5 tys. osób. To kolejne zezwolenie wydane przez warmińsko-mazurską strefę w ostatnich tygodniach. W Elblągu inwestuje inny producent mebli: Wójcik Fabryka Mebli. Firma wyda 12 mln zł i zwiększy zatrudnienie do 555 osób (we wszystkich zakładach firmy w Elblągu pracuje 1500 osób). Pod koniec lipca na inwestycję zdecydowała się firma kosmetyczna Jacques Battini Cosmetics. Zbuduje w Iławie zakład za 1 mln zł. W Szczytnie 4,9 mln zł wyda Mackiewicz Prefabrykacja, producent prefabrykatów do rur, kręgów, dennic i pokryw oraz betonu towarowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu