Szyszko: od 2007 r. Polska włączy się w system handlu emisjami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 16:56

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że w przyszłym roku Polska będzie mogła aktywnie  włączyć się w system handlu emisjami.

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że w przyszłym roku Polska będzie mogła aktywnie  włączyć się w system handlu emisjami.

    "Chcemy, aby handel emisjami stymulował rozwój gospodarczy kraju, a nie był dla niego barierą" -  powiedział w poniedziałek minister na konferencji prasowej, zorganizowanej podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji klimatycznej w Warszawie.

    Szyszko wyjaśnił, że Polska ma trudności z rozdziałem uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2007-2013. Dodał, że powodem trudności są unijne przepisy. "Konieczna jest zmiana dyrektywy o handlu emisjami. Sygnalizowaliśmy to podczas posiedzeń Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska" - dodał.

    W grudniowym wywiadzie dla PAP minister wyjaśniał, że chodzi o ujednolicenie definicji spalania paliw oraz możliwości weryfikacji przydzielonych limitów w trakcie okresu rozliczeniowego. Szyszko uważa, że wprowadzenie tych zmian powinno odbyć się szybko, aby ułatwić przygotowanie wytycznych do II Krajowego Planu RozdziałuEmisji na lata 2007-2013.

    Zgodnie z I Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji Dwutlenku Węgla (KPRU) na lata 2005-2007, limit emisji dwutlenku węgla wyniesie 717,3 mln ton.

    Ustawa o handlu emisjami weszła w życie 1 stycznia 2005 roku. Musi być jednak uzupełniona wieloma aktami wykonawczych i nad tym resort środowiska teraz pracuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szyszko: od 2007 r. Polska włączy się w system handlu emisjami