Takich spółek nam potrzeba

IWONA SROKA
opublikowano: 01-04-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

W sferze gospodarczej nasz kraj zajmuje dziś znaczącą pozycję na arenie międzynarodowej. Polsce udało się uniknąć stagnacji, nie mówiąc o recesji czy widmie bankructwa systemowego. 

Spoglądając na drogę, jaką przeszliśmy przez ostatnie 25 lat — od transformacji, przez implementacje standardów unijnych po ścieżkę stabilnego rozwoju gospodarczego — możemy być dumni z naszych osiągnięć, a także faktu, że nie popełniliśmy większych systemowych błędów, tzw. Polish way jest natomiast synonimem sukcesu w przekształceniach gospodarczych.

Także tegoroczni laureaci rankingu Giełdowa Spółka Roku są doskonałym przykładem definicji sukcesu. Takich spółek potrzebują inwestorzy na warszawskim parkiecie — decydują one o atrakcyjności rynku, przyciągają kapitał polski i zagraniczny, wzmacniają płynność, generują obroty. Potrzebne są także polskiej gospodarce — dają zatrudnienie, tworzą bazę podatkową, realizują inwestycje, wprowadzają innowacje. Spółki giełdowe dają też przysłowiowy dobry przykład — kształtują kulturę pracy, wspierają edukację, lokalne społeczności, prowadzą działalność charytatywną. Są miarą sukcesu przemian rynkowych i najlepszą wizytówką polskiej gospodarki.

Na rynku kapitałowym też lubimy chwalić się sukcesami. I dobrze! Sukces Krajowego Depozytu i KDPW_CCP, który reprezentuję, to sukces naszego rynku, a nie nasz własny. Każdy postęp, który osiągamy w automatyzacji, wyższej jakości świadczonych usług, zaimplementowanym standardzie międzynarodowym, czy na koniec niższych kosztach, to bardziej efektywne i konkurencyjne funkcjonowanie uczestników rynku. W ostatnich latach na polskim rynku finansowym zmienialiśmy się wręcz rewolucyjnie — powstała izba rozliczeniowa spełniająca funkcję centralnego kontrpartnera, dostosowana do standardów regulacji europejskich, utworzono nową, wymaganą przez UE usługę — repozytorium transakcji, a przy tym KDPW rozpoczął proces nadawania kodów LEI, niezbędnych w systemie raportowania do repozytorium; wprowadzono konta omnibus i nową usługę OTC_clearing… I to tylko niektóre, ważne z punktu widzenia umacniania oferty krajowej infrastruktury posttransakcyjnej „kroki milowe”. Wierzę, że podobnie jak sukcesy dziś nagradzanych przez „Puls Biznesu” spółek giełdowych, tak i te nasze przyczynią się do wzmocnienia pozycji i sukcesu polskiego rynku finansowego.

Sukces to przecież najlepsza motywacja! I jak mówi znana sentencja: „Sukces nigdy nie jest ostateczny, a porażka totalna...”. Nieustających sukcesów życzę zatem wszystkim tegorocznym laureatom i nominowanym!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWONA SROKA

Polecane