Talenty Jutra

  • Komunikat partnera
opublikowano: 24-01-2023, 16:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

10 stycznia odbyła się Gala Finałowa Talenty Jutra, programu Fundacji Empiria i Wiedza, którego celem jest inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacji, realizacji projektów naukowo-badawczych w naukach ścisłych i medycynie.

Fundacja dofinansowała 20 młodych naukowców grantami o łącznej wartości 500 tys. złotych.

Konkurs skierowany jest do młodych ludzi w wieku 15-25 lat. „Naszym celem jest budowanie kapitału społecznego poprzez inwestowanie w edukację i wiedzę. Mamy nadzieję, że dzięki Talentom Jutra powstaną rewolucyjne wynalazki” – podkreśla Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza.

Projekty można było zgłosić w pięciu kategoriach:

·biotechnologia,

·informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne,

·nauki biologiczne oraz nauki o zdrowiu i medycyna,

·nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku,

·nauki fizyczne i astronomia.

Finał pierwszej edycji programu Talenty Jutra odbył się w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. W najstarszym planetarium w Polsce poznaliśmy młodych naukowców – laureatów Talentów Jutra oraz zdobywców nagród specjalnych i wyróżnień. Organizowane przez Fundację Empiria i Wiedza uroczyste wydarzenie zgromadziło środowisko naukowe, biznesowe i media.

Wpłynęło prawie 100 zgłoszeń – nowatorskich prac naukowych oraz wynalazków. Spośród 50 finalistów komisja konkursowa wybrała 20 najlepszych. Są to:

Aleksandra Bandzerewicz „Hodowla komórek ex vivo i rekonstrukcja tkanek na bioresorbowalnych rusztowaniach otrzymywanych z surowców naturalnych”

Emila Brancewicz-Steinmetz „Obróbka elementów wydrukowanych w 3D – wpływ rozwinięcia i aktywacji powierzchni na adhezję pomiędzy biopolimerem PLA, a elastomerami”

Alicja Bukat „GranaMeasure – informatyczne narzędzie do kompleksowej analizy nanomorfologii tylakoidów gran”

Julia Cieśla „MikroRNA jako biomarkery u chorych z zespołem kruchości i chorobą wieńcową”

Aleksandra Dzięgelewska „Badanie letalnych i subletalnych efektów działania substancji z kory cynamonowca (Cinnamomum zeylanicum) na kiełża skaczącego (Gammarus pulex)”

Katarzyna Furmanek „Badania in vitro i in silico dotyczące identyfikacji i sekwencjonwania miRNA obecnego w propolisie oraz implikacje profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne”

Beata Gajewska „Badania wpływu polimorfizmów genów kodujących metaloproteinazy-2 i -9 na rozwój i przebieg insulinooporności”

Kajetan Grzelka „Dojenie korzeni za pomocą naturalnych rozpuszczalników eutektycznych (DES) i elektroporacji (PEF) jako innowacyjna metoda pozyskiwania związków aktywnych roślin leczniczych”

Joanna Howis „Potencjał bakteriostatyczny nowych materiałów otrzymywanych z surowców odnawialnych”

Mikołaj Koło „Dron z zestawem do reanimacji”

Piotr Lewandowski „Opracowanie metodyki nowoczesnej diagnostyki zapalenia mięśnia sercowego – mbadania wstępne”

Bartłomiej Łuszczuk „Test aparatu wspomagającego terapię logopedyczną”

Maciej Multan „Recykling odpadów plastikowych – ekstrakcja estrów kwasu ftalowego z rękawiczek winylowych i ich dalsze zastosowania w syntezie chemicznej, przemyśle i życiu codziennym”

Róża Okoń „Badania nad formowaniem się komponentów DNA na młodej Ziemi na podstawie ich fotostabilności”

Kaja Orzechowska „Brillocks – klocki sensoryczne dla dzieci, które tracą wzrok”

Maria Piórkowska „Określenie profilu glikozylacji białek limfocytów Treg podczas odpowiedzi komórkowej hamowanej lekami immunosupresyjnymi”

Oliwia Raniszewska „Skin Preventer – inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”

Zuzanna Rybka „Rola wisfatyny i sirtuiny w ocenie profilu metabolicznego u biorcy przeszczepu nerki leczonego inhibitorem SGLT-2”

Karol Sadowski „Ocena poziomu stanu zapalanego przed i po przeszczepieniu mikrobioty u pacjentów z chorobą Parkinsona”

Kinga Ślusarczyk „Opracowanie innowacyjnego i biokompatybilnego prekursora implantu kostnego z wykorzystaniem technik polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu”

20 zwycięskich projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 tys. złotych każdy. W uroczystej gali wzięli udział polscy i zagraniczni przedstawiciele świata nauki.

„Zależy nam na tym, aby Talenty Jutra były konkursem cyklicznym. W pierwszej edycji przekażemy zwycięzcom pół miliona złotych, mam nadzieję, że w przyszłych latach będziemy mogli wesprzeć jeszcze większe inicjatywy, przyznając większe dofinansowanie.” – zapowiedziała prezes Zuzanna Piasecka.Fundacja Empiria i Wiedza, została powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w 2021 w celu budowania kapitału społecznego, poprzez inwestowanie w projekty i programy edukacyjne.

Więcej informacji o „Talentach Jutra” znajdziesz na stronie 20 zwycięskich projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 tys. złotych każdy. W uroczystej gali wzięli udział polscy i zagraniczni przedstawiciele świata nauki.

„Zależy nam na tym, aby Talenty Jutra były konkursem cyklicznym. W pierwszej edycji przekażemy zwycięzcom pół miliona złotych, mam nadzieję, że w przyszłych latach będziemy mogli wesprzeć jeszcze większe inicjatywy, przyznając większe dofinansowanie.” – zapowiedziała prezes Zuzanna Piasecka.Fundacja Empiria i Wiedza, została powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w 2021 w celu budowania kapitału społecznego, poprzez inwestowanie w projekty i programy edukacyjne.

Więcej informacji o „Talentach Jutra” znajdziesz na stronie empiriaiwiedza.pl

Materiał partnera - Banku Gospodarstwa Krajowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane