10 stycznia odbyła się Gala Finałowa Talenty Jutra, programu Fundacji Empiria i Wiedza, którego celem jest inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacji, realizacji projektów naukowo-badawczych w naukach ścisłych i medycynie.
Fundacja dofinansowała 20 młodych naukowców grantami o łącznej wartości 500 tys. złotych.
Konkurs skierowany jest do młodych ludzi w wieku 15-25 lat. „Naszym celem jest budowanie kapitału społecznego poprzez inwestowanie w edukację i wiedzę. Mamy nadzieję, że dzięki Talentom Jutra powstaną rewolucyjne wynalazki” – podkreśla Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza.
Projekty można było zgłosić w pięciu kategoriach:
·biotechnologia,
·informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne,
·nauki biologiczne oraz nauki o zdrowiu i medycyna,
·nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku,
·nauki fizyczne i astronomia.
Finał pierwszej edycji programu Talenty Jutra odbył się w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. W najstarszym planetarium w Polsce poznaliśmy młodych naukowców – laureatów Talentów Jutra oraz zdobywców nagród specjalnych i wyróżnień. Organizowane przez Fundację Empiria i Wiedza uroczyste wydarzenie zgromadziło środowisko naukowe, biznesowe i media.
Wpłynęło prawie 100 zgłoszeń – nowatorskich prac naukowych oraz wynalazków. Spośród 50 finalistów komisja konkursowa wybrała 20 najlepszych. Są to:
Aleksandra Bandzerewicz „Hodowla komórek ex vivo i rekonstrukcja tkanek na bioresorbowalnych rusztowaniach otrzymywanych z surowców naturalnych”
Emila Brancewicz-Steinmetz „Obróbka elementów wydrukowanych w 3D – wpływ rozwinięcia i aktywacji powierzchni na adhezję pomiędzy biopolimerem PLA, a elastomerami”
Alicja Bukat „GranaMeasure – informatyczne narzędzie do kompleksowej analizy nanomorfologii tylakoidów gran”
Julia Cieśla „MikroRNA jako biomarkery u chorych z zespołem kruchości i chorobą wieńcową”
Aleksandra Dzięgelewska „Badanie letalnych i subletalnych efektów działania substancji z kory cynamonowca (Cinnamomum zeylanicum) na kiełża skaczącego (Gammarus pulex)”
Katarzyna Furmanek „Badania in vitro i in silico dotyczące identyfikacji i sekwencjonwania miRNA obecnego w propolisie oraz implikacje profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne”
Beata Gajewska „Badania wpływu polimorfizmów genów kodujących metaloproteinazy-2 i -9 na rozwój i przebieg insulinooporności”
Kajetan Grzelka „Dojenie korzeni za pomocą naturalnych rozpuszczalników eutektycznych (DES) i elektroporacji (PEF) jako innowacyjna metoda pozyskiwania związków aktywnych roślin leczniczych”
Joanna Howis „Potencjał bakteriostatyczny nowych materiałów otrzymywanych z surowców odnawialnych”
Mikołaj Koło „Dron z zestawem do reanimacji”
Piotr Lewandowski „Opracowanie metodyki nowoczesnej diagnostyki zapalenia mięśnia sercowego – mbadania wstępne”
Bartłomiej Łuszczuk „Test aparatu wspomagającego terapię logopedyczną”
Maciej Multan „Recykling odpadów plastikowych – ekstrakcja estrów kwasu ftalowego z rękawiczek winylowych i ich dalsze zastosowania w syntezie chemicznej, przemyśle i życiu codziennym”
Róża Okoń „Badania nad formowaniem się komponentów DNA na młodej Ziemi na podstawie ich fotostabilności”
Kaja Orzechowska „Brillocks – klocki sensoryczne dla dzieci, które tracą wzrok”
Maria Piórkowska „Określenie profilu glikozylacji białek limfocytów Treg podczas odpowiedzi komórkowej hamowanej lekami immunosupresyjnymi”
Oliwia Raniszewska „Skin Preventer – inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”
Zuzanna Rybka „Rola wisfatyny i sirtuiny w ocenie profilu metabolicznego u biorcy przeszczepu nerki leczonego inhibitorem SGLT-2”
Karol Sadowski „Ocena poziomu stanu zapalanego przed i po przeszczepieniu mikrobioty u pacjentów z chorobą Parkinsona”
Kinga Ślusarczyk „Opracowanie innowacyjnego i biokompatybilnego prekursora implantu kostnego z wykorzystaniem technik polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu”
20 zwycięskich projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 tys. złotych każdy. W uroczystej gali wzięli udział polscy i zagraniczni przedstawiciele świata nauki.
„Zależy nam na tym, aby Talenty Jutra były konkursem cyklicznym. W pierwszej edycji przekażemy zwycięzcom pół miliona złotych, mam nadzieję, że w przyszłych latach będziemy mogli wesprzeć jeszcze większe inicjatywy, przyznając większe dofinansowanie.” – zapowiedziała prezes Zuzanna Piasecka.Fundacja Empiria i Wiedza, została powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w 2021 w celu budowania kapitału społecznego, poprzez inwestowanie w projekty i programy edukacyjne.
Więcej informacji o „Talentach Jutra” znajdziesz na stronie 20 zwycięskich projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 tys. złotych każdy. W uroczystej gali wzięli udział polscy i zagraniczni przedstawiciele świata nauki.
„Zależy nam na tym, aby Talenty Jutra były konkursem cyklicznym. W pierwszej edycji przekażemy zwycięzcom pół miliona złotych, mam nadzieję, że w przyszłych latach będziemy mogli wesprzeć jeszcze większe inicjatywy, przyznając większe dofinansowanie.” – zapowiedziała prezes Zuzanna Piasecka.Fundacja Empiria i Wiedza, została powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w 2021 w celu budowania kapitału społecznego, poprzez inwestowanie w projekty i programy edukacyjne.
Więcej informacji o „Talentach Jutra” znajdziesz na stronie empiriaiwiedza.pl
Materiał partnera - Banku Gospodarstwa Krajowego
© ℗