Tania ropa pomogła giełdom

Marek Druś
01-02-2005, 00:00

Spadek notowań ropy po utrzymaniu dotychczasowego wydobycia przez OPEC oraz zakończonych sukcesem wyborach w Iraku poprawił nastroje inwestorów na europejskich i amerykańskich rynkach akcji. Główne indeksy giełd Starego Kontynentu osiągnęły lub zbliżyły się do ponad dwuletnich maksimów. Popyt na giełdach za oceanem osłabł dopiero w końcówce notowań.

Cena baryłki ropy spadła w poniedziałek do najniższego poziomu od niemal trzech tygodni. Powodem było utrzymanie dotychczasowej kwoty wydobycia przez OPEC oraz pomyślny przebieg wyborów w Iraku, piątym eksporterze surowca na Bliskim Wschodzie.

Na giełdach amerykańskich popyt stymulowały także dobre dane makro. Wzrost dochodów osobistych w grudniu okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań. Podobnie było w przypadku wskaźnika aktywności sektora wytwórczego w regionie Chicago. Handel ożywiały również ogłoszone w ostatnich dniach dużeprzejęcia. SBC Communications potwierdził niedawne pogłoski i ogłosił, że kupuje AT&T za 16 mld USD. Kurs tego ostatniego wyraźnie spadł. W czasie piątkowych notowań mocno poszedł w górę i przekroczył proponowaną przez SBC cenę. Zdrożały akcje Citigroup, który sprzedaje za 11,5 mld USD spółkę ubezpieczeniową Travelers. Nabywcą jest MetLife, który po transakcji będzie największym w USA graczem na rynku ubezpieczeń na życie.

Na giełdach europejskich popytem cieszyły się akcje spółek branży chemicznej. Wzrósł kurs m.in. BASF, największego koncernu chemicznego świata. W górę poszła cena papierów STMicroelectronics i Infineon Technologies, co wiązało się z wiadomością o 15 proc. wzroście globalnej sprzedaży chipów w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Tania ropa pomogła giełdom