Tanie jak banki

opublikowano: 10-10-2018, 22:00

Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku, zaleca przeważanie akcji giełdowych banków.

Po znaczącej przecenie indeksu WIG-Banki potencjał do wzrostu to około 15 proc. — uważa Michał Konarski, który zaktualizował rekomendacje dla akcji przedstawicieli sektora. Zalecenia „kupuj” obowiązują dla Pekao (cena docelowa spadła jednak ze 157 do 138,7 zł), Handlowego (cena docelowa to 90 zł, poprzednio 94 zł) i Aliora (tu cena docelowa spadła ze 109 do 96 zł). Do „akumuluj” z „trzymaj” podniesiona została rekomendacja dla PKO BP (w ślad za zwyżką ceny docelowej z 38 do 47 zł), a nadal „akumuluj” obowiązuje dla Santandera i ING. „Trzymaj” to zalecenie dla Getin Noble Banku, a „redukuj” dla Banku Millennium.

— Uważamy, że sentyment do sektora wspierany będzie nie tylko przez wyśmienite wyniki, lecz także przez otoczenie rosnących stóp procentowych nie tylko w Polsce, lecz także w strefie euro oraz Stanach Zjednoczonych. W najbliższych latach wyniki banków wsparte zostaną głównie przez wolumeny kredytowe (lata 2018-19) oraz przez podwyżki stóp procentowych (2020 r.) — uważa Michał Konarski.

Specjalista jest pozytywnie zaskoczony sprzedaż kredytów detalicznych w pierwszym półroczu, zarówno hipotecznych (+17,4 proc. r/r), jak i konsumenckich (+11,3 proc. r/r).

— Uważamy, że rosnące wolumeny kredytowe, które w drugim półroczu 2018 mają szansę być dodatkowo wsparte przez segment korporacyjny, spowodują całkowite wyhamowanie ujemnej dynamiki rewizji prognoz oraz jej odbicie na 2020 r. Pozytywnie postrzegamy też ogłoszenie średnioterminowej polityki dywidendowej, dzięki czemu banki mogą z wyprzedzeniem przygotować się do wypłaty dywidendy — dodaje Michał Konarski.

Jego zdaniem, największym czynnikiem ryzyka jest ewentualna ustawa o wsparciu kredytobiorców hipotecznych. Atutem akcji banków jest natomiast wycena, bo walory notowane są ze średnim wskaźnikiem cena do prognozowanego zysku 12,7, wobec historycznej średniej na poziomie 14,3.

Raport DM mBanku dostępny jest na stronie internetowej brokera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu