Tanie smartfony ruszają w Polskę. Pod strzechy

Błyskotliwy sukces na rynku tabletów zachęcił polskich producentów do próby sił w segmencie inteligentnych telefonów.

W ubiegłym roku GoClever rozpoczął rewolucję tabletową nad Wisłą, wprowadzając do sprzedaży w sieci marketów Biedronka tani tablet. Poznańskiej firmie udało się błyskawicznie sprzedać kilkanaście tysięcy sztuk urządzeń, a tablet trafił pod strzechy, tworząc gigantyczny rynek tanich komputerów przenośnych. GoClever chce powtórzyć udany manewr na rynku smartfonów. Pierwszy mały sukces już ma.

Zobacz więcej

Eksperci szacują, że za dwa lata w Polsce może być sprzedawanych nawet 10 mln smartfonów rocznie. Sporą część tego rynku zdobędą producenci tańszych urządzeń. [FOT. BLOOMBERG]

W niedzielę firma wprowadziła pilotażowo do sprzedaży w dwóch sklepach internetowych smartfon w cenie 290 zł. Cała partia, czyli tysiąc sztuk, rozeszła się w ciągu kilku godzin.

— Jesteśmy zaskoczeni. Na poniedziałek szykowaliśmy wsparcie marketingowe, z którego musieliśmy zrezygnować — mówi Roman Panek, wiceprezes firmy. Tłumaczy, że cena telefonu została ustalona na niskim poziomie, by zaszokować klientów. Od kilku miesięcy firma pracowała nad wprowadzeniem na rynek taniego modelu smartfona, który zapewniałby satysfakcjonującą jakość użytkowania. Czterocalowy ekran, dwurdzeniowy procesor i 512 mb pamięci, które urządzenie GoClever ma na pokładzie, nie powalają na kolana, ale są wystarczające dla przeciętnego użytkownika.

GoClever nie jest wyjątkiem. Coraz więcej polskich firm, często niezwiązanych z branżą telekomunikacyjną, próbuje sił na rynku tanich smartfonów. Jest to możliwe dzięki coraz niższym kosztom produkcji w chińskich fabrykach. Krajowe telefony są bowiem polskie tylko z nazwy. Składa się je na Dalekim Wschodzie i opatruje markami znad Wisły.

Trudne początki

Prekursorem był Rafipol, radomski producent oświetlenia diodowego, który nieoczekiwanie w ubiegłym roku wypuściła na rynek własny smartfon. Kosztował ponad 1 tys. zł i nie odniósł sukcesu. Wkrótce po nim na rynku pojawił się telefon Prestigio, za którym stoi dystrybutor sprzętu IT Asbis. Jest produkowany w tych samych chińskich fabrykach, które składają urządzenia Apple’a czy HTC. W 2012 r. Asbis sprzedał w Polsce 15 tys. telefonów. W tym roku liczy na ponad 100 tys. sztuk.

— Mamy w ofercie już 15 modeli smartfonów. Najtańszy z nich kosztuje niecałe 400 zł — mówi Marcin Harasin, prezes Asbis Polska. Spółka jest także pierwszym niezależnym producentem smartfonów, któremu udało się nawiązać współpracę z operatorem komórkowym. Od tygodnia telefon Prestigio jest oferowany klientom abonamentowym w sieci Plus.

— Prowadzimy rozmowy z operatorami komórkowymi na temat sprzedaży naszych urządzeń. Pierwszą umowę możemy podpisać jeszcze w tym roku — zapowiada Roman Panek. GoClever chce sprzedać w tym roku aż 200 tys. smartfonów.

Szybcy i oszczędni

Własne słuchawki sprzedaje warszawski Tracer oraz znana z rynku telewizyjnego Manta. Do debiutu przygotowuje się Modecom z podwarszawskiego Ożarowa Mazowieckiego. Jego telefon ma kosztować mniej niż 700 zł.

— Postęp technologiczny umożliwił oferowanie najnowszych rozwiązań w przystępnej cenie. Nasz telefon nie ustępuje smartfonom znanych marek. Ponadto dzięki szybkiemu procesowi produkcyjnemu możemy oferować nowoczesne rozwiązania szybciej niż globalne firmy — twierdzi Krzysztof Wójciak, dyrektor zarządzający Modecomu.

Nowa nisza tanich smartfonów, która właśnie rodzi się nad Wisłą, na razie jest niewielka, ale już wkrótce może stanowić istotną część rynku telekomunikacyjnego. — Z naszych analiz wynika, że za dwa lata w Polsce będzie sprzedawanych 10 mln sztuk smartfonów rocznie. Nawet połowę z tego mogą stanowić tanie modele — mówi Roman Panek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Tanie smartfony ruszają w Polskę. Pod strzechy