Taniej latem 2007 r.

Katarzyna Łasica
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Przepłacamy za komórkowe połączenia zagraniczne i to nawet kilkaset procent. Dzięki nowym przepisom prawnym już niedługo.

Zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej (UE) opowiada się za działaniami, które skłonią operatorów telefonii komórkowej do obniżenia opłat pobieranych za korzystanie z komórek za granicą, czyli tzw. roaming. Komisja Europejska (KE) poinformowała, że 70 proc. obywateli uważa, iż powinna ona doprowadzić do tego, by korzystanie z telefonu komórkowego w dowolnym kraju UE nie było znacząco droższe niż w kraju ojczystym abonenta. KE zaproponowała przepisy zmuszające operatorów do redukcji opłat roamingowych.

Wielokrotne wezwania o dobrowolne ograniczenie tych opłat nie przyniosły znaczących zmian. Według operatorów, ceny zostały jednak zredukowane od zeszłego roku o blisko 8 proc. Zdaniem KE to zdecydowanie za mało. Koszty obsługi roamingu wynoszą około 20 eurocentów za minutę połączenia, klienci płacą za nią średnio dodatkowo 1,15 EUR. Po wejściu w życie nowych przepisów minuta rozmowy roamingowanej w UE będzie kosztować średnio 49 eurocentów.

KE wskazuje, że roaming jest średnio czterokrotnie droższy od łączności komórkowej we własnym kraju. Proponowane obligatoryjne redukcje zaoszczędziłyby unijnym abonentom 5 mld EUR rocznie — unijny rynek roa-mingowy jest wart 8,5 mld EUR rocznie.

Znawcy rynku są jednak zdania, że nowe przepisy nie zaszkodzą operatorom sieci komórkowych, a już na pewno nie polskim.

— Przychody z roamingu mają większe znaczenie w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania czy kraje basenu Morza Śródziemnego, gdzie jest bardzo duży ruch turystyczny i biznesowy. W Polsce przychody z roamingu stanowią zaledwie 1-2 proc. przychodów operatorów. Redukcja cen przełoży się zapewne na wzrost liczby połączeń, dzięki czemu spadek udziału w przychodach będzie niewielki — mówi Krzysztof Kaczmarczyk, analityk DB Securities.

Być może mniej zapłacimy już latem 2007 r., wtedy zaczną obowiązywać nowe przepisy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu