Taniejąca ropa poprawiła nastroje na Wall Street

Marek Druś
opublikowano: 20-06-2008, 00:00

Wiadomością dnia na amerykańskich rynkach akcji była podwyżka cen paliw w Chinach. Spowodowała ona spadek kursu ropy o prawie 5 USD i obudziła nadzieję, że amerykańscy konsumenci będą wkrótce mieli do dyspozycji więcej pieniędzy na wydatki inne niż paliwo. Dane makro: spadek liczby nowych bezrobotnych, wzrost wskaźnika wyprzedzającego koniunktury i większy niż oczekiwano spadek indeksu aktywności przemysłu Philly Fed, zeszły na drugi plan.

Najmocniej poszedł w górę Nasdaq. Dow Jones, który w pierwszej części sesji walczył o utrzymanie się powyżej poziomu 12000 pkt., rósł umiarkowanie. Powodem była przecena największych spółek finansowych. Wyraźnie taniał Citigroup, którego dyrektor finansowy ujawnił, że największy amerykański bank może wkrótce dokonać kolejnych znaczących odpisów wartości aktywów. Drożał Boeing, po tym, jak odżyła nadzieja że ma jeszcze szansę na kontrakt na dostawę latających cystern dla armii. Spadek notowań ropy spowodował przecenę spółek naftowych, m.in. ExxonMobil, i wzrost kursów linii lotniczych. Delta Air Lines drożała o ponad 10 proc.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu