Tanieje miedź na giełdzie w Londynie

DI, PAP
opublikowano: 16-02-2012, 08:47

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, to efekt obaw o sytuację finansową Grecji - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8233 dol. za tonę, po spadku o 1,6 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec tanieje o 1,4 proc. do 3,758 dol.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj staniała o 2,2 proc. i była wyceniana po 59 tys. 110 juanów (9382 dol.) za tonę.

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker wyraził w środę przekonanie, że ministrowie finansów eurogrupy będą mogli podjąć decyzję ws. pomocy dla Grecji w poniedziałek. Ocenił, że Grecja osiągnęła postępy w przekonaniu innych państw euro, iż powinna otrzymać pomoc.

Dodał, że ministrowie widzą konieczność silniejszego nadzoru nad Grecją.

Po środowej konferencji telefonicznej ministrów ws. pomocy dla Grecji Juncker wyraził przekonanie, że ministrowie "będą w stanie podjąć wszelkie konieczne decyzje" w sprawie pomocy dla Grecji na następnym spotkaniu - 20 lutego.

Jednocześnie "niezbędne jest jeszcze zastanowienie się nad mechanizmami wzmacniającymi nadzór nad wdrożeniem programu (oszczędnościowego w Grecji) i upewnienie się, że priorytetem będzie obsługa długu" - zaznaczył szef eurogrupy.

Ocenił, że ws. Grecji został osiągnięty "znaczny postęp", i wskazał na zapewnienia, jakie złożyli przywódcy greckich partii wchodzących w skład rządu. Grecja określiła też - dodał Juncker - "sposoby dalszej konsolidacji dodatkowych 325 mln euro" - takich dodatkowych oszczędności żądano od tego państwa w budżecie na rok 2012.

"Ceny miedzi pozostają pod wpływem dwóch czynników: odłożenia decyzji w sprawie pomocy dla Grecji i słabego popytu na metale w Chinach" - mówi Li Ye, analityk Shanghai Jiuheng Futures. "Rajd cen miedzi w styczniu, który nie miał wsparcia w fundamentach, teraz daje pole do spadków" - dodaje.

W styczniu br. miedź na LME w Londynie zdrożała o 9,5 proc

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane