Tańsza ropa dopiero w przyszłym roku

Impet kupujących może dalej windować ceny ropy, ale fundamenty wskazują, że szczyt notowań jest kwestią najbliższych miesięcy, zapowiada Fahd Iqbal z banku Credit Suisse.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

W ciągu ostatniego miesiąca ceny ropy brent poszły w górę o 9,0 proc., sięgając w środę 85,17 USD za baryłkę i powiększając tegoroczne umocnienie do 27,4 proc. Zdaniem Fahda Iqbala, szefa analiz na Bliski Wschód w Credit Suisse, impuls wzrostowy może w krótkim terminie wywindować ceny do 89 USD za baryłkę, gdzie znajduje się najbliższy opór techniczny. Jednak im dalej w przyszłość, tym bardziej specjalista jest przekonany o nieuchronności odwrócenia tendencji zwyżkowej.

- Nasza cena docelowa sięgała 78-80 USD za baryłkę, więc już dotychczasowe zwyżki notowań przeszły nasze oczekiwania. Choć w krótkim terminie presja kupujących może się utrzymać, to w dłuższej perspektywie obecne ceny są nie do utrzymania – ocenia Fahd Iqbal, który w środę był gościem telewizji Bloomberg.

Jego zdaniem za powolnym odwracaniem się tendencji zwyżkowej w notowaniach przemawia zakończenie się procesu zmniejszania zapasów, które w 2019 r. powinny już rosnąć. W krótkim terminie notowania mogą znacznie przekroczyć wartość fundamentalną, przyznaje specjalista. Przyczyniać się do tego może fakt, że inwestorzy mogą uwzględniać w cenach ropy zbyt duży spadek produkcji irańskiej w związku z nałożeniem na ten kraj amerykańskich sankcji. Ceny sztucznie winduje także to, że OPEC nie jest skłonny do zdecydowanego zwiększenia wydobycia w reakcji na spadek produkcji irańskiej. Dzieje się tak dlatego, że stosunkowo niedawno uporał się z nadwyżką globalnej podaży i nie chce, by ten problem powrócił. Cofnięcia się cen ropy oczekuje także większość specjalistów globalnych instytucji finansowych. Ceny powinny zamknąć rok nieco poniżej obecnych pułapów, a w przyszłym roku powinny przeważać zniżki, wynika ze średniej prognoz specjalistów ankietowanych przez Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu