Tańsze surowce? Oni się ucieszą

Andrzej Stec
04-07-2011, 00:00

Dom Maklerski Trigon przeanalizował 85 spółek przetwórczych z GPW. Wytypował te, które najbardziej skorzystają na tańszych surowcach.

Akcjonariusze notowanych na warszawskiej giełdzie spółek przetwórczych nie zaliczą ostatnich miesięcy do udanych. Kursy wielu z nich dołują. Niektóre spółki tracą na wartości znacznie szybciej niż tzw. benchmarki, tj. sWIG80 czy mWIG40. A wszystko przez mocno drożejące do niedawna surowce, które znacznie zwiększają koszty firm przetwórczych. Chodzi w szczególności o emitentów, którzy sprzedają produkty po cenach negocjowanych, zaś ceny materiałów do produkcji są sztywne i zależą od sytuacji na rynkach towarowych.

Lekkie spowolnienie w gospodarce światowej i korekta, a może nawet koniec bańki cenowej na rynkach surowcowych, dają szansę przynajmniej na złapanie oddechu przez giełdowych przetwórców, a ich akcjonariuszom na odrobienie strat.

"Należy pamiętać, że przetwórcy stopniowo z większym lub mniejszym opóźnieniem podnosili i podnoszą ceny na swoje produkty. Lepkość tych cen w czasie powodowała zmniejszenie marż na trendzie wzrostowym cen wsadu. Obecnie możemy być świadkami odwrotnego zjawiska" — czytamy w raporcie analityków Domu Maklerskiego Trigon.

Eksperci nie wierzą w utrzymanie się trendu spadkowego na surowcach. Mimo to już samo ustabilizowanie się cen surowców ma pozwolić przetwórcom odbudować marże.

"Gdyby jednak uformował się dłuższy trend spadkowy na surowcach, wiązałoby się to prawdopodobnie z dekoniunkturą na giełdach. W takiej sytuacji akcje przetwórców traciłyby relatywnie mniej niż indeksy. Stanowią one swoisty hedge na potencjalne chińskie spowolnienie" — twierdzą specjaliści DM Trigon.

Który przetwórca z GPW skorzysta na tańszych surowcach? DM Trigon przeskanował 85 spółek pod kątem wielkości udziału kosztów materiałowych w kosztach ogółem i w przychodach ze sprzedaży. Wprowadził wskaźnik porównujący marżę EBIT do udziału materiałów w kosztach. Analitycy uznali bowiem go za syntetyczną miarę wrażliwości zysków spółek na ruchy cen wsadu.

"Zyski spółek o niskiej marży i dużym udziale materiałów w kosztach są najbardziej uzależnione od ruchów tychże cen. Wskaźnik ten jednak eliminuje z zestawienia spółki o ujemnej marży" — czytamy w raporcie DM Trigon.

Porównując marżę EBIT z udziałem materiałów w kosztach najbardziej wrażliwe na ceny surowców są: Relpol (zależy od cen miedzi), makarony Polskie (mąka) czy Elstar Oils (rzepak). Na drugim biegunie znalazły się: Gino Rossi (skóry), PozBud (drewno) czy Famur (stal).

Pełniejszy obraz daje wskaźnik udziału materiałów w całości kosztów. Pod tym względem na przecenie lub przynajmniej uspokojeniu nastrojów na rynku surowców powinny najwięcej skorzystać: Elstar Oils (materiały stanowią bowiem aż 90 proc. wszystkich jego kosztów), Hutmen (miedź ma wpływ na 87 proc. kosztów), Impexmetal (aluminium to 85 proc. kosztów), Mispol (mięso — 85 proc.) czy Synthos (butadien — 83 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tańsze surowce? Oni się ucieszą