Tańszy prąd już płynie z e-licytacji

opublikowano: 24-09-2014, 00:00

Pomysł na biznes: Ogarniamprad.pl ma sposób na tańszą energię. Platforma umożliwia jej zakup — grupowo i w konwencji odwróconej licytacji

Danuta Staniszewska wprowadziła na rynek system aukcji odwróconych dla grupowych zakupów energii elektrycznej, przeznaczony zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i firmowych. Na jej internetowej platformie Ogarniamprad.pl w tym miesiącu odbyła się pierwsza licytacja, kolejne są już zaplanowane.

TAŃSZY PRĄD:
TAŃSZY PRĄD:
Z Ogarniamprad. pl, czyli internetową platformą, założoną przez Danutę Staniszewską, można obniżyć rachunki za energię elektryczną. Tu sprzedaż prądu odbywa się w formule odwróconej licytacji. [
FOT. WOJCIECH ROBAKOWSKI]

Testowanie rynku

— Platforma ma łączyć interesy sprzedawców energii elektrycznej i odbiorców końcowych, które na pierwszy rzut oka są rozbieżne. Odbiorcy oczekują niskich cen i dobrej obsługi. Sprzedawcy, by zapewnić dobrą obsługę, podnoszą ceny. Ale mimo takiego konfliktu interesów te dwie strony mogą wychodzić sobie naprzeciw. Platforma ma być rodzajem złotego środka w relacji sprzedawca-odbiorca — wyjaśnia Danuta Staniszewska, właścicielka spółki Ogarniamprad.pl (dawniej kWh Danuta Staniszewska).

Firma na zbudowanie platformy pozyskała pieniądze z Działania 8.1. „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dostała 490 tys. zł, czyli 70 proc. wydatków kwalifikowanych projektu.

— Pomoc unijna była w naszym przypadku kluczowa. Stworzenie nowego formatu, w związku z tym nieprzetestowanego przez innych, wiązało się z dużym ryzykiem, finansowym i inwestycyjnym — mówi Danuta Staniszewska. Spółka wynajmuje też powierzchnię biurową na preferencyjnych warunkach w poznańskim Inkubatorze Biznes i Nauka.

Energia na sprzedaż

Platforma Ogarniamprad.pl korzysta na liberalizacji polskiego rynku energii elektrycznej, która od 2007 r. daje odbiorcom prawo do zmiany jej sprzedawcy.

— Polski rynek jest w pełni konkurencyjny, cena energii jest uzależniona od popytu i podaży. Urząd Regulacji Energetyki ustala maksymalny poziom taryf jedynie w przypadku gospodarstw domowych. W naszym kraju liczba podmiotów, które decydują się na zmianę sprzedawcy, jest bardzo niska. To się oczywiście powoli zmienia. Na rynek weszły np. oferty firm Plus czy Multimedia, które w pakiecie z telefonem czy internetem oferują również energię elektryczną — przypomina Danuta Staniszewska.

Jej platforma stanowi technologiczne narzędzie, pozwalające na bezpośredni dostęp do sprzedawcy. Rejestracja w niej jest bezpłatna dla odbiorców indywidualnych.

— W przypadku firm pobieramy opłaty rejestracyjne. Ich wysokość zależy od ilości energii, która jest przedmiotem licytacji, wynosi od 99 zł do 259 zł netto. Dla nas, jako operatora platformy, źródłem przychodu będzie również prowizja od sprzedaży wylicytowanej energii — tłumaczy Danuta Staniszewska.

Użytkownicy platformy są przypisywani do konkretnych grup zakupowych (zarejestrowane firmy są zobligowane do przedstawienia danych, umożliwiających weryfikację rzeczywistych poziomów zużycia energii, co umożliwia sprzedawcom przygotowanie oferty). Licytacje są prowadzone online, dzięki czemu wszyscy uczestnicy widzą, jak w danym momencie kształtuje się cena. Ogarniamprad.pl cały czas negocjuje umowy z kolejnymi sprzedawcami energii elektrycznej. — Dla klien- tów końcowych jest to sposób na oszczędności — zaznacza Danuta Staniszewska.

Jak podkreśla, jej firma chce uprościć proces sprzedaży i przypomnieć odbiorcom o przywilejach, jakie wynikają dla nich z prawa energetycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane