Tarnobrzeska strefa się rozkręca

opublikowano: 19-02-2015, 00:00

Zezwolenie za 8 mln zł to przygrywka, zaraz będą dwa na 140 mln, a spółka pracuje nad dziewięcioma kolejnymi projektami.

Kolejna specjalna strefa ekonomiczna wydała pierwsze w tym roku zezwolenie. Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych „Piotrowice II” z Tarnobrzega zainwestuje 8 mln zł, a do 192 etatów doda pięć.

— To już kolejne zezwolenie tego producenta wypełniaczy mineralnych i chemii budowlanej. Spółka rozbuduje linię granulatów zawierających wypełniacze — mówi Maciej Ślęzak, szef tarnobrzeskiej strefy (TSSE). Wkrótce strefa ogłosi dużo większe inwestycje.

— Prowadzimy rokowania na wydanie dwóch zezwoleń: w Przemyślu i Bielanach Wrocławskich. Łącznie firmy zainwestują 140 mln zł i stworzą 100 miejsc pracy — zapowiada Maciej Ślęzak.

Informuje, że trwają rozmowy z dziewięcioma kolejnymi inwestorami zainteresowanymi wejściem do strefy. Chcą zainwestować 96 mln zł i stworzyć 350 etatów. Na początku lutego rząd poszerzył TSSE o 45 ha m.in. pod inwestycje firmy Pilkington i grupy Polpharma, które zapowiedziały projekty wcześniej, ale okazało się, że potrzebują większych działek. Producent szyb do końca czerwca tego roku ma zainwestować w Tarnobrzegu 220 mln zł. Jedna z zamówionych linii technologicznych nie mieści się w hali produkcyjnej i musi zostać zainstalowana w magazynie, który w związku z tym wszedł do strefy. ZFP Inwestycje, spółka celowa utworzona przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa należące do Grupy Polpharma, wyda natomiast w Ożarowie Mazowieckim 266 mln zł. Od stycznia do lipca 2014 r. 14 stref wydało 438 zezwoleń, w których firmy obiecały 21,5 mld zł inwestycji i ponad 20 tys. miejsc pracy. W lipcu zmieniły się zasady udzielania pomocy publicznej w Unii Europejskiej, a w Polsce uaktualnione przepisy pojawiły się pod koniec grudnia. W rezultacie przez całe półrocze tylko pomorska strefa wydała jedno zezwolenie. W tym roku z kopyta ruszyły strefy: kamiennogórska, pomorska i krakowska. © Ⓟ

39 Tyle zezwoleń wydała Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2014 r.

1,8 mld zł Takiej wartości inwestycje obiecały spółki…

869 …a tyle miejsc pracy zamierzają utworzyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu