Tarnów remontuje renesansowe kamienice

LUS
opublikowano: 29-04-2018, 22:00

Ruszył remont kamienic Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Pod koniec 2019 r. wszystko będzie gotowe.

Rozpoczęły się prace modernizacyjne zespołu XVI-wiecznych kamienic przy tarnowskim Rynku, historycznej siedziby Muzeum Okręgowego, które obejmą dwie kamienice, oficynę i dziedziniec.

Renesansowe kamienice Muzeum Okręgowego w Tarnowie do końca 2019 r. mają odzyskać swój dawny blask. Wewnątrz znajdą się m.in. dział historii i archeologii Tarnowa i regionu, sale wystawowe, miejsca obsługi zwiedzających, pomieszczenia dla działu archeologii i historii, kilka pracowni oraz sale edukacyjne.
Zobacz więcej

W PEŁNI WYKORZYSTANE:

Renesansowe kamienice Muzeum Okręgowego w Tarnowie do końca 2019 r. mają odzyskać swój dawny blask. Wewnątrz znajdą się m.in. dział historii i archeologii Tarnowa i regionu, sale wystawowe, miejsca obsługi zwiedzających, pomieszczenia dla działu archeologii i historii, kilka pracowni oraz sale edukacyjne. Fot. ARC

— Remontowane są najładniejsze kamienice przy tarnowskim Rynku, podcieniowe z attykami, ze starymi portalami i polichromiami, w tym unikatową polichromią naśladującą dywany na ścianach, oraz oficyna od strony ul. Kapitulnej i teren parkingu — mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Zadań do wykonania jest bardzo dużo. Trzeba m.in. oczyścić piwnice i przygotować je pod sale ekspozycyjne, podnieść dach w obrębie attyk i przygotować strych pod kilka pracowni oraz na potrzeby podręcznych magazynów. Na poprawki czekają fundamenty, które trzeba osuszyć. W ramach rozpoczętych w połowie kwietnia prac zostanie wykonana konserwacja portali, kamieniarki i polichromii. Modernizowane będą również recepcja, węzły sanitarne, dźwig towarowy, kotłownia gazowa i ciągi kominowo-wentylacyjne.

Terminy gonią

Dawna siedziba imuzeum ma być w pełni gotowa do końca 2019 r.

— Zadaszenie, kanalizacja, termomodernizacja na to wszystko mamy niewiele czasu. Przetarg był rozpisywany trzy lata temu. Pierwsze trzy podejścia były nieudane, a w tym czasie zmieniły się również stawki. Na szczęście urząd marszałkowski wykazał duże zrozumienie i dołożył brakujące 1,5 mln zł, dzięki temu prace wreszcie ruszyły — tłumaczy dyrektor muzeum.

Ostateczny koszt projektu to 9,25 mln zł, a unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego

Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20 wynosi blisko 5,65 mln zł. Pozostała kwota to wkład wojewódzkiego samorządu. Wszystkie obecnie remontowane pomieszczenia zostaną w pełni wykorzystane.

— Chcę, aby w dawnej siedzibie muzeum powstał dział historii i archeologii Tarnowa i regionu. Większość przestrzeni to sale wystawowe i miejsca obsługi zwiedzających, ale będą też pracownia digitalizacji zbiorów, pracownia konserwacji zbiorów, pomieszczenia dla działu archeologii i historii, podręczny magazyn oraz sale edukacyjne — mówi dyrektor.

Czas muzeów

To kolejna inwestycja modernizacyjna Muzeum Okręgowego. Obecnie realizowane są dwa projekty — remont zagrody malarki Felicji Curyłowej w Zalipiu i Dwór w Dołędze, których łączny koszt wynosi 3,5 mln zł. Oba obiekty zostaną oddane do ponownego użytku jeszcze w tym roku. Już zakończone projekty to m.in. rewitalizacja obecnej siedziby Muzeum Okręgowego, Muzeum Etnograficznego oraz generalny remont tarnowskiego ratusza, uznawanego za najcenniejszy zabytek i symbol miasta.

Muzeum ma w planach kolejne dwie inwestycje: termomodernizację Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (330 tys. zł) oraz remont i modernizację Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (2,5 mln zł).

— Zależy nam jeszcze na remoncie zamku w Dębnie, ale ze względu na możliwości organizacyjne nie możemy się nim zająć teraz. Mimo wszystko staramy się zrobić możliwie jak najwięcej. Mamy teraz czas muzeów i trzeba go wykorzystać — podsumowuje Andrzej Szpunar.

9,25 mln zł Tyle będzie kosztował remont renesansowych kamienic Muzeum Okręgowego w Tarnowie, dawnej siedziby instytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LUS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy