TD Securities prognozuje kolejny kryzys tureckiej liry

opublikowano: 01-03-2019, 13:42

TD Securities przewiduje nadejście kolejnego kryzysu tureckiej waluty. Ma nastąpić do trzeciego kwartału tego roku.

W piątek firma inwestycyjna z Toronto opublikowała prognozę spadku wartości liry do rekordowych 8,90 za dolara. Cristian Maggio, szef strategii walutowej na rynkach wschodzących, który wcześniej zapowiadał załamanie kursu liry w pierwszym kwartale, poinformował, że spodziewa się tego później. Prognozuje, że bank centralny Turcji stanie przed koniecznością podwyższenia głównej stopy o 400 pkt. bazowych między czerwcem i lipcem. 

- Zwykle notowania liry toczą się od jednego kryzysu do następnego z okresami względnego spokoju w międzyczasie – powiedział Maggio. – Uważamy, że obecnie jesteśmy w takim okresie – dodał. 

Strateg TD Securities uważa, że lira znajdzie się pod presją spowodowaną głęboką dekoniunkturą, rosnącym ryzykiem uporczywej wysokiej inflacji, rosnącej luki w bilansie płatniczym oraz słabymi perspektywami tureckich banków, borykających się z rosnącymi „złymi długami”. Dodatkowo negatywny wpływ będzie miała de facto dolaryzacja tureckiej gospodarki, podkreślił Maggio.

Latem ubiegłego roku lira straciła jedną trzecią wartości. Bank centralny zareagował podwyższając stopy o łącznie 625 pkt. bazowych. Obecnie słabnie o 0,4 proc. do 5,3558 za dolara.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy