Te uczelnie mają najwięcej ekonomicznych noblistów

opublikowano: 14-10-2015, 07:40

Ekonomiczny Nobel to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. Co warte podkreślenia, w przeciwieństwie do innych nagradzanych dyscyplin nauki, jej zdobywcy są skupieni w dosyć ograniczonej grupie prestiżowych uniwersytetów.

Uhonorowany w miniony poniedziałek szkocki ekonomista, profesor Angus Deaton był już szóstym laureatem związanym z Uniwersytetem Princeton. Został nagrodzony 975 tys. USD za badania nad "konsumpcją, ubóstwem i dobrobytem". 

University of Chicago
Zobacz więcej

University of Chicago Arco Images/FORUM

Uczelnia z Princeton nie jest jednak liderem rankingu. Zdecydowanie wyprzedza ją Uniwersytet z Chicago, który jak na razie dorobił się już 12-tu noblistów z dziedziny ekonomii. Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały przy tym szkoły wyższe ze Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy Nagroda Nobla z ekonomii przyznana została dopiero w roku 1969 r., gdyż nie została „zaplanowana”przez Alfreda Nobla. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy. Przyznawane są jednak na tych samych zasadach co w „starych” dziedzinach przez niezależny komitet Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. Nagrody przyznano już 47 razy i uhonorowano nimi łącznie 76 ekonomistów.

Uczelnia Liczba laureatów nagrody Nobla z Ekonomii

University od Chicago 12

Princeton University 6

University of California, Berkeley 5

University of Cambridge (Wlk. Brytania) 4

Columbia University 4

Harvard University 4

Massachusetts Institute of Technology 4

Yale University 3

Arizona State University 2

Carnegie Mellon University 2

George Mason University 2

New York University 2

University of Oslo (Norwegia) 2

Stanford University 2

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu