Techmex coraz bliżej giełdowego parkietu

Marek Knitter
24-11-2000, 00:00

Techmex coraz bliżej giełdowego parkietu

Spółka z Bielska-Białej zamierza inwestować w rozwiązania B2B

Dzisiaj kończą się zapisy na akcje Techmexu w transzy inwestorów indywidualnych. Od 29 listopada przyjmowane będą zapisy na walory serii D w transzy inwestorów instytucjonalnych. Jest to ostatnia w tym roku tak duża oferta.

Spółka zamierza wyemitować od 1,5 do 2,5 mln nowych akcji. Dzięki publicznej emisji zamierza uzyskać z rynku nie mniej niż 100 mln zł. Zarząd spółki w porozumieniu z wprowadzającym określił przedział cenowy dla akcji serii B i D od 39 do 46 zł za walor. Uzyskane środki firma zamierza wykorzystać na dalszy ekspansywny rozwój, w tym na inwestycje kapitałowe oraz zmianę źródeł finansowania.

— Jednym z priorytetowych celów inwestycyjnych jest wzmocnienie infrastruktury teleinformatycznej, co pozwoli wykorzystać Internet w aktywizowaniu relacji biznesowych w oparciu o nowoczesne centrum logistyczne w Bielsku-Białej — wyjaśnia Jacek Studencki, prezes Techmexu.

Internetowe plany

Techmex współpracuje już ze swoimi partnerami handlowymi na zasadach e-commerce. Wdrożenie w lipcu systemu sprzedaży o nazwie Morfeusz było momentem zwrotnym w całym procesie wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem.

— Sukces ten znacząco rzutuje na możliwość tworzenia nowego modelu biznesu, opierającego się na relacjach B2B. Obecnie jest to jeden z najbardziej rozwiniętych w Polsce projektów e-biznesowych wspierających sprzedaż i logistykę — dodaje Jacek Studencki.

Morfeusz umożliwia integrację z wewnętrznymi systemami informatycznymi partnerów, a do korzystania z niego wystarcza z kolei zwykła przeglądarka internetowa. Jacek Studencki uważa, że bez żadnych dodatkowych inwestycji każdy partner posiadający dostęp do Internetu i komputera może włączyć się w elektroniczną komunikację ze swoim dostawcą. Przy wykorzystaniu możliwości, jakie stwarza koncepcja wirtualnych sieci prywatnych (VPN), partnerzy uzyskają bez ponoszenia specjalnych kosztów dostęp do wszystkich kanałów komunikacji — od wymiany danych, przez transmisję głosu po wideokonferencję.

Jednym z kluczowych partnerów firmy jest Toshiba. W zeszłym roku ponad 21 tys. notebooków tej firmy sprzedał Techmex. Firma z Japonii dostarcza również kompletne rozwiązania dla sieci bezprzewodowych, łącznie z szeroką ofertą serwerów.

— Obecnie 70 proc. rynku małych i średnich przedsiębiorstw pracuje na serwerach z Techmexu. Można się spodziewać, że ci użytkownicy będą zainteresowani gotowymi aplikacjami pochodzącymi od tego samego dostawcy — uważa Jacek Studencki.

Ścisła czołówka

Techmex chce zakończyć rok przychodami ze sprzedaży wysokości 659 mln zł. Z kolei zysk netto ma wynieść 13 mln zł.

— Spółka znajduje się obecnie w czołówce polskich firm informatycznych. Dla nas najistotniejsze są parametry finansowe, takie jak powiększanie zyskowności, zapewnienie inwestorom zwrotu z zainwestowanego kapitału, tworzenie przesłanek dalszego rozwoju przy zachowaniu odpowiedniej rentowności — reasumuje Jacek Studencki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Techmex coraz bliżej giełdowego parkietu