Technologia nowej generacji

Puls Biznesu, partnerem: Orange
opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Wprowadzenie nowych metod komunikacji, częstotliwości czy urządzeń pozwoli zaoferować klientom zupełnie nowe usługi i możliwości.

1. 5G to także standard określający metody komunikacji między urządzeniami, które będą składać się na sieć mobilną kolejnej generacji — począwszy od urządzeń klienckich (np. smartfonów, czujników), poprzez anteny i inne urządzenia wchodzące w skład stacji bazowych na sieci szkieletowej kończąc. Prace nad standardem znajdują się w ostatnim stadium, jego pierwsza pełna wersja ma zostać opublikowana latem 2018 r. Wprowadzenie nowych metod komunikacji, częstotliwości czy urządzeń pozwoli zaoferować klientom zupełnie nowe usługi i możliwości.

2. Skąd wiemy, jakie minimalne możliwości zapewni 5G?

Choć pełna wersja standardu 5G nie istnieje, już dzisiaj można określićminimalne wymagania, jakie będzie spełniał. Zostały one określone przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU). To organizacja wyspecjalizowana ONZ. Nad samym standardem pracują jednak operatorzy, producenci urządzeń i inne podmioty skupione przede wszystkim w 3GPP. To organizacja, która stworzyła 3G i LTE. Pierwsza „faza” standardu nie będzie jednak spełniać wszystkich wymagań postawionych przez ITU, wszystkie niezbędne funkcje pojawią się dopiero pod koniec 2019 r.

3. Czy 5G to tylko błyskawiczny transfer danych?

Operatorzy będą wdrażali sieć 5G etapami, rozpoczynając zapewne od najbardziej rozpowszechnionego rozwiązania— szybkiego transferu danych. W pierwszej fazie standardu pojawią się także funkcjonalności związane z komunikacją z bardzo niskimi opóźnieniami i wysoką niezawodnością. Nie oznacza to jednak, że będą one wdrażane w tym samym czasie. Kolejne możliwości, np. pozwalające na podłączanie olbrzymiej liczby urządzeń w ramach internetu rzeczy to kwestia następnych lat. Ostatecznie 5G ma kłaść równie duży nacisk na komunikację między ludźmi i urządzeniami autonomicznymi podłączonymi do sieci. W ramach 5G będzie także możliwe wyszczególnienie „plastrów” sieci o konkretnych parametrach — opóźnieniu, szybkości transferu, liczbie możliwych do podłączenia urządzeń czy też dodatkowych zabezpieczeniach i zaoferowanie ich klientom biznesowym.

4. Co ma wspólnego światłowód z inwestycjami w 5G?

5G w założeniach ma zapewniać błyskawiczny transfer danych i bardzo niskie opóźnienia. By było to możliwe, konieczne jest nie tylko zbudowanie odpowiedniego łącza między stacją bazową a smartfonem czy urządzeniem klienta, lecz także połączenie samych stacji bazowych ze sobą i innymi elementami sieci. Jedynym medium, które może podołać temu zadaniu, jest światłowód. Dlatego tworzona w ramach inwestycji Orange Polska sieć światłowodowa będzie mogła być wykorzystywana także przy budowie sieci 5G.

5. Co jest niezbędne, by zbudować sieć 5G?

Kluczowe dla stworzenia sieci 5G jest ostateczne zakończenie prac nad pierwszą „fazą” standardu. Olbrzymie znaczenie ma także dostarczenie przez producentów urządzeń — zarówno klienckich, jak i sieciowych odpowiedniego wyposażenia. Z perspektywy operatora największym wyzwaniem jest pozyskanie odpowiednich częstotliwości oraz połączenie wszystkich elementów w sieć spełniającą potrzeby klientów. Kluczowe znaczenie mają częstotliwości, które muszą pozwalać na stworzenie odpowiednio szerokiego pasma. Obecnie operatorzy mają dostęp do kilkudziesięciu MHz pasma we wszystkich technologiach (2G, 3G, 4G), a do wykorzystania pełnych możliwości 5G pożądane jest posiadanie przynajmniej 100 MHz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, partnerem: Orange

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu