Telekomunikacja Kolejowa zaczyna łowić klientów

ET
opublikowano: 21-11-2007, 00:00

TK Telekom, która dzierżawiła sieć innym operatorom, teraz chce sama w nią łapać klientów. Za pieniądze z giełdy.

TK Telekom, która dzierżawiła sieć innym operatorom, teraz chce sama w nią łapać klientów. Za pieniądze z giełdy.

TK Telekom jest jednym z największych operatorów sieci szkieletowej w Polsce. Ma ona 6 tys. km światłowodów i 22 tys. km kabli miedzianych. Nieco gorzej jest z gęstością, bo linie ciągną się głównie wzdłuż torów, łącząc rozrzucone po kraju (oraz za granicą) placówki PKP. Spółka chce ją zagęścić, by otworzyć sobie drogę na rynek otwarty.

— Stawiamy na dużych klientów instytucjonalnych, którym chcemy zaoferować m.in. usługi typu VPN, polegające na tworzeniu sieci łączącej centralę firmy z oddziałami w terenie — mówi Maciej Srebro, prezes spółki.

Wejście na otwarty rynek — to jeden z elementów strategii, którą spółka do końca roku przedstawi zarządowi PKP. Chociaż TK Telekom odchodzi w kierunku rynku telekomunikacyjnego, to nie zamierza porzucać matecznika PKP. Tym bardziej że kolej ma wreszcie pieniądze. TK nadal będzie obsługiwać spółki PKP, a dodatkowo zajmie się wdrażaniem systemu cyfrowej łączności kolejowej GSMR.

I wreszcie trzeci filar — działalność budowlano-utrzymaniowa. Spółka chce oddzielić działalność telekomunikacyjną od infrastrukturalnej.

— Wydzieliliśmy pion odpowiedzialny za nadzór i konserwację sieci, z własnym budżetem i działającym na własny rachunek. Docelowo chcielibyśmy, żeby zajął się outsourcingiem tego rodzaju usług oraz obsługą dużych inwestycji infrastrukturalnych — wyjaśnia Maciej Srebro.

Pierwotnie zakładano powołanie w tym celu osobnej spółki. Stanęło na samodzielnym pionie. Spółka ma natomiast zostać powołana dla innych celów. TK potrzebuje na realizację planów 100 mln zł. Jednym ze źródeł jest rynek publiczny. TK planuje giełdowy debiut na 2009 r.

Ubiegły rok Telekomunikacja Kolejowa zakończyła 17 mln zł straty (-43 mln zł w 2005 r.). W tym roku osiągnie zysk operacyjny, ale jeszcze bez zysku netto. Przychody spółki wyniosą blisko 230 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu