Czytasz dzięki

Telekomy lekko rosną

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

T-Mobile ustabilizował przychody, poszerzył bazę klientów i nieznacznie zwiększył zysk. Delikatnie urosło także UPC.

Pierwsze półrocze na polskim rynku telekomunikacyjnym stało pod znakiem wzrostu — po wprowadzeniu niewielkich podwyżek abonamentów wyraźnie w górę szły kursy trzech notowanych na GPW dużych telekomów mobilnych. W wynikach zmian jeszcze nie widać, co potwierdzają dane finansowe jedynego dużego telekomu, którego nie ma na warszawskiej giełdzie, czyli T-Mobile Polska z grupy Deutsche Telekom. W II kw. miał 1,565 mld zł przychodów, czyli o 0,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody z usług mobilnych wzrosły o 5,5 proc. Operator chwali się też wzrostem zysku na poziomie EBITDA, a właściwie skorygowanego zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu. Wyniósł on w II kw. 427 mln zł, co oznacza, 0,9-procentowy wzrost.

— Wzrost przychodów z usług mobilnych pozwala zrekompensować wciąż widoczne efekty zmian strategii sprzedaży hurtowej. Z drugiej strony musimy zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak rosnące koszty pracy i energii, które utrudniają ogólne działanie i w nadchodzących kwartałach nadal będą stanowić wyzwanie — mówi Juraj Andras, szef finansów T-Mobile Polska.

W czwartek wyniki podało też Liberty Global, właściciel UPC Polska, największego gracza na rynku kablowym. W II kw. UPC Polska miało 106,7 mln USD przychodów (ok. 408 mln zł) — tyle samo co w I kw. i — uwzględniając różnice kursowe — o niespełna 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Operator chwali się, że w zasięgu jego infrastruktury jest już 3,5 mln gospodarstw domowych. Klientów jest mniej. Na koniec pierwszego półrocza UPC Polska świadczyło 1,2 mln usług dostępu do internetu, co oznacza wzrost o 55 tys. rok do roku. Z telewizji w UPC korzystało 1,06 mln klientów, a z telefonii stacjonarnej 0,69 mln. Kablówka dostarcza też nielicznym klientom usługi telefonii mobilnej — na koniec półrocza takich osób było 3 tys., ale ma być więcej, bo w lipcu do oferty wprowadzono usługi komórkowe oparte na sieci Play.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane