Telekomy nieźle trzymają się na giełdzie

Magdalena Wierzchowska
21-04-2008, 00:00

Spółki telekomunikacyjne na warszawskiej giełdzie zachowują się lepiej niż rynek. To głównie dzięki Telekomunikacji Polskiej, która okazała się odporna na działania regulatora.

ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks WIG-Telekomunikacja spadł o 4 proc. To niewiele w porównaniu z indeksem WIG20, którego wartość spadła o 12,4 proc. Na wartość WIG-Telekomunikacja główny wpływ ma Telekomunikacja Polska (TP). Akcje tej spółki stanowią bowiem aż 87 proc. wartości indeksu, którego całkowita kapitalizacja wynosiła na początku kwietnia 12,6 mld zł. Druga w rankingu Netia stanowi o 7,4 proc. wartości indeksu, a Multimedia Polska — 4,5 proc.

Gigant ma się dobrze...

Telekomunikacja Polska zaskoczyła inwestorów relatywnie dobrymi wynikami za ubiegły rok. Przychody co prawda spadły, ale o 2 proc., a nie 2,8 proc., jak prognozowała spółka. Telefonia stacjonarna tradycyjnie się kurczy, ale grupa TP nadrabia dobrymi wynikami PTK Centertel, operatora sieci Orange. Prawdziwą niespodzianką była rentowność — zysk netto wzrósł o 8,5 proc., a spółka zapowiada zwiększenie dywidendy o 0,10 zł, do 1,5 zł na akcję. Takie deklaracje zawsze cieszą inwestorów. Wbrew wcześniejszym obawom, spółka jest stosunkowo odporna na działalność Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który podejmuje wiele działań mających doprowadzić do pojawienia się realnej konkurencji na rynku.

...mniejsze spółki też

Liberalizację tego rynku stara się wykorzystać Netia — operator stawia na rozwój szerokopasmowego internetu. Na koniec tego roku spółka kierowana przez Mirosława Godlewskiego chce mieć 400 tys. abonentów, rok wcześniej było ich prawie dwa razy mniej. By się rozwijać w internecie, Netia sprzedaje udziały w P4, operatorze sieci Play. Ma jednak zapewnioną możliwość rozwinięcia działalności jako wirtualny operator komórkowy.

Multimedia, trzecia co do wielkości giełdowa spółka telekomunikacyjna, też radzą sobie całkiem nieźle. Firma kierowana przez Andrzeja Rogowskiego chce wydać w tym roku 200-250 mln zł na inwestycje, ale zapowiada też akwizycje, na które może wydać nawet 1 mld zł. Aby ułatwić sobie uzyskanie finansowania tych zakupów, spółka weszła na giełdę. l

Kapitalizacja *** 29 839

Suma bilansowa 32 422

Kapitały własne 17 7730

Przychody 18 244

Zysk operacyjny 3 282

Zysk netto 2 273

Kapitalizacja *** 1 440

Suma bilansowa 2 070

Kapitały własne 1 728

Przychody 838

Zysk operacyjny - 104

Zysk netto - 269

Kapitalizacja *** 1 364

Suma bilansowa 1 104

Kapitały własne 579

Przychody 419

Zysk operacyjny 95

Zysk netto 60

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Telekomy nieźle trzymają się na giełdzie