Telenet gra o El-Net

Marcin Goralewski
07-03-2003, 00:00

W krótkim czasie holenderska Emerita stworzyła trzeciego operatora na krajowym rynku telekomunikacyjnym. Pod szyldem Telenetu skupiono spółki upadłego PTO oraz Elektrimu Telekomunikacji. Poza dwiema spółkami z ET do grupy może dołączyć jeszcze El-Net.

Emerita, holenderska spółka kontrolowana przez zachodnie fundusze inwestycyjne, zakończyła transakcję odkupu udziałów w polskich operatorach stacjonarnych od syndyka upadłej spółki PTO. Do powiązanej z Emeritą spółki EVL trafiło dwóch operatorów z grupy Elektrimu Telekomunikacji (Elektrim TV-Tel i Telefonia Polska Zachód). Grupa zainteresowana jest też przejęciem El-Netu, największej spółki telefonii stacjonarnej należącej do ET. Podobne zakusy ma Dialog. Rozmowy trwają.

— Trwa wykup pakietów mniejszościowych od drobnych akcjonariuszy w spółkach z grupy PTO. Sytuacja właścicielska jest jednak klarowna, a mniejszościowi akcjonariusze chętnie sprzedają nam akcje. Skupujemy je po wartości nominalnej — mówi Wojciech Kamieniecki, członek zarządu Telenetu.

Obecnie grupę tworzy osiem spółek. Z usług Telenetu, bez operatorów przejętych od Elektrimu Telekomunikacji, korzysta 86 tys. abonentów. Na razie firma nie chce mówić o przychodach, zyskach i innych danych finansowych. Prawdopodobnie nie zmieni się to aż do chwili pełnej konsolidacji.

— Skonsolidowaliśmy już działania marketingowe i inwestycyjne. Budżet nie został jeszcze przyjęty, dlatego trudno mówić o konkretnych wydatkach — dodaje Wojciech Kamieniecki.

Dalsze plany przeobrażenia Telenetu mówią o sprzedaży firmy inwestorowi branżowemu lub wprowadzeniu jej na warszawską giełdę.

W najbliższym czasie grupa Telenetu chce rozpocząć świadczenie usług na rynku połączeń międzymiastowych.

— Jedna z naszych spółek ma odpowiednie zezwolenie. Brakuje nam tylko umowy interkonektowej z Telekomunikacją Polską. Negocjacje są trudne. Być może będzie musiał nam pomóc Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty — mówi członek zarządu Telenetu.

Grupa teleoperatorów Telenet, tworzona jest nie tylko pod egidą nieznanych, zachodnich funduszy inwestycyjnych. Wspiera ją także jeden z narodowych funduszy inwestycyjnych — Victoria. W grudniu fundusz udzielił holenderskiej spółce Nachricht pożyczki w kwocie 5 mln USD (20 mln zł).

„Celem udzielenia pożyczki jest nabycie przez fundusz (w drodze konwersji wierzytelności wynikającej z pożyczki) udziałów w spółce Telenet” — podano w komunikacie.

Nie jest to pierwsza pożyczka udzielona przez NFI podmiotom związanym z Emeritą. W listopadzie 2001 r. NFI Fortuna poinformował, że udzieli również 5 mln USD pożyczki temu, kto zostanie właścicielem podmiotów należących do upadłego PTO. Wówczas pieniądze zostały przekazane zarejestrowanej w Guernsey spółce YTD. Pożyczka ma być również zamieniona na udziały w Telenecie.

NFI Fortuna i Victoria należą do grupy funduszy, w których (pomijając powiązania krzyżowe między funduszami) decydującą rolę odgrywa BRE Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Telenet gra o El-Net