Teleregulator ściąga do Polski inwestorów

Magdalena Wierzchowska
12-02-2008, 07:22

Zagraniczne telekomy chcą inwestować w  Polsce. Najbardziej zainteresowani są Hindusi, Skandynawowie, Chińczycy i  Amerykanie.

Coraz więcej firm telekomunikacyjnych interesuje się wejściem do Polski — wynika z obserwacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

— Działania urzędu otwierają rynek na nowe inwestycje. Do tej pory Polska była postrzegana jako rynek zmonopolizowany, na którym nic się nie dzieje — mówi Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE.

— O możliwości inwestycyjne pytają nas firmy z Indii, Norwegii, Szwecji, Chin czy Stanów Zjednoczonych — wylicza Anna Streżyńska, prezes UKE.

Szczególne zainteresowanie wykazują Indie — kraj o bardzo dynamicznie rosnącym rynku telefonii komórkowej. Ambasada indyjska przyglądała się przetargowi na częstotliwości mobilne GSM 1800, ale za późno, by firmy mogły w nim wystartować. Z półoficjalną delegacją do Indii wybrał się w ubiegłym roku polski rząd.

— Nie komentujemy tych informacji — mówi Srikumar Menon z Ambasady Indii.

Chiny myślą o Polsce głównie jako o odbiorcy sprzętu. Naturalnym partnerem jest tu Huawei. Szwedzi są zainteresowani budową sieci ratunkowej 112.

— Z pozostałych krajów zgłaszają się głównie średniej wielkości firmy telekomunikacyjne zainteresowane technologiami radiowymi — mówi Anna Streżyńska.

Najbardziej realne możliwości inwestycyjne to udział w przetargach na częstotliwości WiMAX czy telewizji mobilnej. W dalszym terminie inwestorzy będą mogli też liczyć na częstotliwości trzeciej generacji w paśmie 2,6 GHz, a w przyszłości naziemnej telewizji cyfrowej czy 900 MHz.

Urząd jak magnes

Urząd postanowił wziąć sprawy we własne ręce i nie czekać, aż inwestorzy sami się zjawią.

— Szukamy firm, które nie będą się skupiały na wykorzystaniu infrastruktury Telekomunikacji Polskiej, ale zbudują własną infrastrukturę. Nie musimy czekać, aż inwestorzy do nas przyjdą — twierdzi Anna Streżyńska.

— W naszym interesie jest, by podmiotów było jak najwięcej, więc staramy się je przyciągnąć. Udzielamy pomocy, promujemy nasz rynek pod kątem inwestycji. Na pewno nie jest tak, że łapiemy kogoś za rękę i trzymamy, dopóki nie zainwestuje — mówi Krzysztof Dyl.

Atuty Polski

Inwestorzy mówią zgodnie — inwestycje w sektor telekomunikacyjny są odzwierciedleniem szerszego zainteresowania Polską.

— Szwedzkie firmy są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami na polskim rynku. Ten trend wzmacnia się ostatnio dzięki nowym możliwościom rozwoju pojawiającym się dzięki absorpcji pieniędzy unijnych — mówi Jonas Granath z Ambasady Szwecji.

— Położenie geograficzne i zaludnienie sprawiają, że Polska jest dla Indii bardzo interesująca — mówi JJ Singh z Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej.

Magdalena Wierzchowska, m.wierzchowska@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Teleregulator ściąga do Polski inwestorów