Ten rok jeszcze słaby

Łukasz Dec
opublikowano: 11-08-2006, 00:00

Dopiero w przyszłym roku Netia powstrzyma spadek przychodów dzięki usługom w nowych sieciach telekomunikacyjnych.

Netia, największy po Telekomunikacji Polskiej operator własnej sieci telekomunikacyjnej, zanotowała kolejny kwartał spadku przychodów. Od kwietnia do czerwca wyniosły one 203 mln zł i były o 9 proc. niższe niż przed rokiem. W pierwszym półroczu przychody Netii spadły o 4 proc. Takiego spadku spółka spodziewa się także w całym roku.

— Operatorzy komórkowi odbierają klientów stacjonarnym. Wciąż spadają stawki za połączenia telefoniczne. Urząd Komunikacji Elektronicznej energicznie wziął się za liberalizacje rynku, co powoduje, że przychody operatorów spadają — mówi Wojciech Mądalski, prezes Netii.

Spadkowy trend ma się odwrócić w przyszłym roku dzięki uruchomieniu usług w dwóch nowych sieciach telekomunikacyjnych — WiMAX i UMTS.

Netia sprzedaje już komercyjnie bezprzewodowe usługi WiMAX (dostęp do internetu i telefon) w siedmiu miastach. Do końca sierpnia będzie ich 20, a do końca roku osiemdziesiąt. Liczba użytkowników może wynieść kilka tysięcy. Nie wiadomo natomiast, kiedy spółka P4, w której Netia ma udziały, uruchomi usługi komórkowe. Operator uzyskał na razie mniej niż dziesięć pozwoleń na uruchomienie stacji bazowej, a potrzebuje ich kilkuset. Chociaż P4 może korzystać z sieci Polkomtela, to chce uruchomić usługi, kiedy własna sieć osiągnie odpowiedni zasięg (na początek największe miasta). Dzięki temu marże na usługach P4 będą wyższe.

Wojciech Mądalski liczy również na możliwość świadczenia usług dla abonentów TP — na początek dostępu do internetu — ale nie wcześniej niż w przyszłym roku. Przedtem trzeba będzie wynegocjować umowę z TP, a Netia nie należy do jej ulubionych partnerów. Operatorów czeka jeszcze zmiana umowy o współpracy w dziedzinie połączeń głosowych. TP chce ją zmienić, bo na niej traci. Netia wręcz przeciwnie, bo na niej zarabia. Wojciech Mądalski nie przewiduje, by do nowej umowy doszło w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Dec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ten rok jeszcze słaby