Tendencja spadkowa

JACEK BRZOZOWSKI ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
24-02-2015, 00:00

Energia

Łączne zużycie energii przez państwa Unii Europejskiej spadło do poziomu z wczesnych lat 90. Najwyższy historyczny poziom odnotowano w 2006 r. i od tego czasu trwa trend spadkowy. Dane Eurostatu obejmują 2013 r., ale również w 2014 tendencja się nie odwróciła. Główne powody takiej sytuacji to następstwa kryzysu finansowego oraz wzrost efektywności energetycznej gospodarek. W połączeniu z niskimi cenami ropy, gazu i węgla pozwoli to krajom UE znacznie zredukować wydatki na import paliw, rocznie przekraczające 400 mld EUR.

W Polsce zużycie energii w 2013 r. odpowiadało 98,2 mln ton tzw. oleju ekwiwalentnego wobec 103,3 mln ton w 1990. A zatem w tym czasie gospodarka znacząco obniżyła energochłonność, a zużycie energii na jednostkę PKB spadło o połowę. Ta sytuacja będzie występowała także w następnych latach. Rosnące zapotrzebowanie na energię, wynikające ze wzrostu gospodarczego, kompensuje wzrost efektywności energetycznej, będący konsekwencją postępu technologicznego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK BRZOZOWSKI ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Tendencja spadkowa