Terminal LNG w Świnoujściu został odebrany

ISBNews
opublikowano: 01-06-2016, 12:00

Polskie LNG przejęło do eksploatacji terminal LNG w Świnoujściu od wykonawcy, podał Gaz-System.

"Przedstawiciele Polskiego LNG S.A. i generalnego realizatora inwestycji (GRI) podpisali Protokół odbioru do użytkowania terminalu LNG. Przejęcie do eksploatacji zostało poprzedzone wykonaniem licznych prób i testów. Wszystkie zakończyły się pozytywnie, potwierdzając osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej komisja trójstronna - złożona z przedstawicieli GRI, nadzoru inwestorskiego oraz Polskiego LNG - zakończyła prace rekomendacją dla zarządu Polskiego LNG podpisania protokołu odbioru, który skutkuje przejęciem terminalu przez służby eksploatacyjne Polskiego LNG.

Konsorcjum wykonawcy uzyskało wszystkie decyzje administracyjne, które pozwalają na bezpieczną i zgodną z prawem eksploatację. Szkolenie pracowników ze standardów eksploatacyjnych prowadził Gaz-System. W ramach umowy także generalny realizator inwestycji przeszkolił pracowników, podano także.

"Zapowiedziane są już komercyjne dostawy skroplonego gazu do Polski. Z tego powodu finalny odbiór terminalu LNG od wykonawcy jest kluczowy dla ukończenia tej strategicznej dla polskiej gospodarki inwestycji, która umożliwia realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a tym samym istotnie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju" - skomentował wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zapowiadał wcześniej, że terminal LNG w Świnoujściu powinien być gotowy do przyjmowania statków gazowych od początku czerwca. Poinformował także, że dotychczas zainteresowanie zakupem gazu w terminalu zgłosiły PGNiG oraz wstępnie ukraiński Naftohaz.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dariusz Gojarski/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane