Brytyjski operator handlowy wybuduje centralny magazyn w Teresinie. I na tym nie poprzestanie.
Tesco, brytyjski operator hipermarketów Tesco i supermarketów Savia, rozpoczął budowę magazynu tzw. świeżej żywności w Teresinie pod Warszawą. Wartość inwestycji w obiekt o powierzchni 14 tys. mkw. wyniesie około 100 mln zł. Uruchomienie placówki, której generalnym wykonawcą jest Mostostal Siedlce, nastąpi w 2005 r.
Na dobry początek
To nie pierwsza taka inwestycja Tesco. W styczniu 2004 r. spółka otworzyła w tym samym miejscu pierwsze centrum dystrybucyjne, w którym znajdują się artykuły przemysłowe oraz tzw. sucha żywność. Ten projekt kosztował brytyjskiego inwestora blisko 150 mln zł. Na tym jego plany się nie kończą. W latach 2005-06 chce uruchomić kolejne dwa centra dystrybucyjne: na Śląsku i między Wrocławiem a Poznaniem.
— Budowa centralnych magazynów to kolejny etap na drodze konsolidacji działalności handlowej sieci. Taki ruch pozwala ograniczać koszty, m.in. osobowe, transportu czy lokali, oraz umożliwia lepsze planowanie dostaw i zapasów. Myślę, że budowę takich obiektów będzie podejmowało coraz więcej sieci handlowych — mówi Andrzej M. Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Magazyny centralne to jedno z możliwych rozwiązań. Gdy sieć handlowa posiada dużo sklepów w całym kraju, inwestuje w tzw. centra regionalne. Portugalska sieć Biedronka, która ma około 700 placówek, ma cztery centra.
Pierwszy plus
W 2004 r. Tesco, które posiada 38 hipermarketów, chce zainwestować 0,5 mld zł . W 2004 r. przychody wzrosną w stosunku do ubiegłego roku o 1 mld zł — do ponad 5 mld zł. W tym roku ma też, po raz pierwszy, wypracować zysk netto.