Czytasz dzięki

Test PPP w Jastrzębiej Górze

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 18-05-2015, 00:00

Niewielki samorząd sięga po formułę partnerstwa. Może się udać, jeśli inwestor nie przestraszy się sezonowości.

Latem w najbardziej wysuniętej na północ polskiej miejscowości letniskowej brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy, którzy jadą od strony Władysławowa do Karwi i dalej do Krokowej, muszą wykazywać się nie lada cierpliwością w pokonywaniu Jastrzębiej Góry. Szukający miejsca parkingowego kierowcy i masy turystów skutecznie spowalniają ruch.

Zobacz więcej

Wikipedia Commons

Być może lokalne władze znalazły rozwiązanie tego problemu. Kluczową rolę odegra prywatny inwestor. Samorząd Władysława postanowił upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: wybudować parking w Jastrzębiej Górze i przetestować formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Lokalnym władzom marzy się inwestor, który przygotuje plac dla pojazdów. Ma się na nim znaleźć miejsce dla 60 aut osobowych i trzech autobusów. Nakłady inwestycyjne nie są duże. Samorządowcy szacują je na niecałe 730 tys. zł. Ale przecież to projekt niewielkiego miasta, a nie metropolii.

— Mieliśmy trzy scenariusze realizacji tej inwestycji: samodzielnie, poprzez dzierżawę lub w formule PPP. Zdecydowaliśmy się na trzeci wariant. Traktujemy to przedsięwzięcie jako formę testu z PPP — mówi Wiesława Karczewska, kierownik referatu gospodarki komunalnej we Władysławowie. Projekt z Jastrzębiej Góry wydaje się prosty.

Problemem jest sezonowość nadmorskiego biznesu. Zwykle trwa od połowy czerwca do końca sierpnia. Wiesława Karczewska liczy jednak na to, że pojawią się chętni do inwestowania. Takie sygnały miasto już dostało po ogłoszeniupostępowania. Sprawa wyjaśni się już jutro, bo 19 maja mija termin zgłoszeń dla inwestorów. Miasto wnosi do przedsięwzięcia działki. Zadaniem partnera prywatnego ma być wykonanie prac budowlanych i zarządzanie obiektem. Preferowany przez samorząd czas partnerstwa to 15 lat.

Wynagrodzeniem dla inwestora mają być opłaty od właścicieli samochodów, być może dzielone z samorządem. „Wynagrodzenie uzyskane podczas eksploatacji parkingów wyczerpuje wszelkie należności partnera prywatnego z tytułu wykonania umowy” — informuje w ogłoszeniu urząd miasta.

— Nie wykluczam, że kolejne PPP może zostać zrealizowane we Władysławo-wie. Mogą wchodzić w grę: budowa parkingu, zagospodarowanie terenów z myślą o wypoczynku mieszkańców i turystów — przewiduje Wiesława Karczewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane