Testera pilnie zatrudnię

opublikowano: 11-11-2019, 22:00

Rynek potrzebuje wielu specjalistów od informatyki i daleko mu do nasycenia. Oferty pracy czekają nie tylko na programistów.

W branży IT najbardziej poszukiwanym specjalistą, nie licząc programisty, jest tester oprogramowania. Wskazuje na to np. Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego w sektorze IT, przygotowany przez PARP i Uniwersytet Jagielloński. Aby móc wykonywać ten zawód, wystarczy się przekwalifikować, nie trzeba mieć doświadczenia. Nagrodą będą dobre zarobki — co najmniej 4 tys. zł na starcie. Ci, którym się powiedzie, mogą liczyć na późniejszy wzrost zarobków, nawet do ponad 6 tys. zł — wynika m.in. z danychdostępnych na portalu wynagrodzenia.pl. Specjaliści wykonujący ten zawód testują strony internetowe, systemy, aplikacje i urządzenia internetu rzeczy. Sprawdzają, czy wszystko działa poprawnie. Ich praca najczęściej wiąże się ze znajdowaniem błędów i dochodzeniem tego, w jakich sytuacjach się pojawiły. Dlatego u testerów bardziej ceni się m.in. umiejętności miękkie, dociekliwość i cierpliwość niż formalne wykształcenie techniczne.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Tylko 10 proc. kursantów ma wykształcenie informatyczne. Częściej niż informatyka na kursie możemy spotkać marynarza, fizjoterapeutę, mamę po urlopie macierzyńskim. Łączą ich predyspozycje do pracy w IT, które pozwalają na szybkie wyuczenie zawodu, co pozwala budować im CV — mówi Ewa Kienc-Brachmańska, koordynatorka programu Akademia Testowania.

W ubiegłym roku na pracuj.pl pojawiło się prawie 90 tys. ofert pracy w sektorze IT. Tak duże potrzeby wynikają chociażby z tego, że na rynku przybywa firm, nawet nieinformatycznych, które muszą zatrudniać specjalistów z tej branży. Jednocześnie, z uwagi na niż demograficzny, nadal zbyt mało studentów kończy takie studia kierunkowe — zaledwie 13-14 tys. osób rocznie. Niemniej pracodawcy mają szansę znaleźć na rynku znawców tej dziedziny, którzy zgłębiają ją w inny sposób. Według danych Randstad, obecnie ok. 10 proc. osób ubiegających się o pracę w tym sektorze w ogóle nie ma wykształcenia wyższego, 30 proc. to absolwenci kursówstacjonarnych i internetowych, natomiast 46 proc. osób z dyplomami uczelni wyższych zdobyło je na kierunkach nietechnicznych.

Na tym rynku poszukiwany jest nie tylko wspomniany tester oprogramowania, ale też np. scrum master. Jego rolą jest dbanie o to, aby zespół korzystał z ram postępowania, dzięki którym można wytwarzać produkty o możliwie najwyższej wartości. Taka praca też jest dobrze opłacana — co najmniej na poziomie ok. 6,9 tys. zł. Kolejny na liście zawodów IT o dużym popycie jest techniczny copywriter. Do niego należy tworzenie i redagowanie specyfikacji technicznych, instrukcji obsługi, opracowywanie szkoleń oraz filmów instruktażowych. Wynagrodzenie takiego specjalisty to co najmniej 4,7 tys. zł miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu