TFI BGŻ BNP Paribas dostało zastrzyk

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 24-01-2016, 22:00

Towarzystwo kierowane przez Jarosława Skorulskiego przejęło funduszowy parasol od Ipopemy, w którym ulokowane jest 123 mln zł.

TFI BGŻ BNP Paribas jest jednym z najmniejszych towarzystw na rynku. W ciągu ponad pięciu lat działalności firma pozyskała do portfeli funduszy niecałe 140 mln zł, podczas gdy w tym czasie AXA TFI, które również powstało w 2010 r., zgromadziło 1,8 mld zł, wchodząc do dwudziestki TFI. Powiernik rodem z Francji cierpiał z powodu skromnej sieci dystrybucji, która nie pozwoliła rozwinąć żagli. We wrześniu ubiegłego roku stery tego funduszowego okrętu przejął Jarosław Skorulski, który zapowiadał, że tchnie w firmę nowe życie. Ułatwione ma jednak zadanie, bo po połączeniu banku matki z BGŻ zaplecze sprzedażowe nabrało sił. Dodatkowo BGŻ ma własny parasol funduszowy, którym zarządzała Ipopema TFI. Jarosław Skorulski nie ukrywał, że portfele te prędzej czy później zostaną przeniesione. Okazuje się, że do transferu doszło prędzej niż później. 21 stycznia firma weszła w prawa i obowiązki zarządzającego BGŻ SFIO, równocześnie przejmując 123 mln zł i tym samym podwajając swoje aktywa. Szef TFI BGŻ BNP Paribas zapowiada także rewolucję produktową. Na pierwszy ogień poszedł parasol z siedmioma klasycznymi, otwartymi funduszami o benchmarkowym charakterze: akcyjnym, obligacyjnym,pieniężnym, mieszanymi, a także globalnym akcji i globalnym stabilnego wzrostu. Wniosek już leży w Komisji Nadzoru Finansowego i czeka na akceptację. Kolejnym krokiem będzie poszerzenie oferty o parasol zagraniczny z pięcioma funduszami z ekspozycją na różne regiony świata i różne klasy aktywów. W tym przypadku firma skorzysta z pomocy BNP Paribas Investment Partners, ponieważ produkty te mają funkcjonować w formule master feeder (zarządzający będą kupować tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych z grupy). Jesienią tego roku TFI zaoferuje natomiast paletę funduszy zamkniętych, które zaproponują bardziej wyrafinowane strategie: multi assets czy market neutral. Oferta będzie skierowana do ograniczonego grona odbiorców, a minimalny wkład wyniesie równowartość 40 tys. EUR. Przez pierwsze 2-3 lata spółka chce korzystać wyłącznie z dystrybucji wewnętrznej, a dopiero później ruszyć do sprzedawców zewnętrznych. W ciągu pięciu lat TFI BGŻ BNP Paribas ma zwiększyć udział w rynku funduszy detalicznych do 4-5 proc. © Ⓟ

250 mln zł Takimi aktywami zarządza dziś TFI BGŻ BNP Paribas. Przed przejęciem parasola funduszowego od Ipopemy aktywów było o połowę mniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu