TFI sprzedawały akcje

opublikowano: 14-10-2018, 22:00

We wrześniu rodzime TFI sprzedały na warszawskiej giełdzie akcje warte 750 mln zł, wynika z szacunków Trigon Domu Maklerskiego.

Nie mogło być inaczej, bo instytucje borykały się z odpływem pieniędzy klientów. Negatywna passa trwa już 19 miesięcy, a tylko we wrześniu z funduszy akcji uniwersalnych wycofano 241 mln zł, a z funduszy akcji małych i średnich spółek 81 mln zł. Jedyną kategorią z dodatnim saldem były fundusze stabilnego wzrostu (+28 mln zł), gigantyczny odpływ zanotowały natomiast fundusze absolutnej stopy zwrotu, lokujące kapitał głównie w akcjach. Z nich wycofano 1,4 mld zł, przy czym gros z funduszy Altus TFI. W sumie z TFI wycofano 2,8 mld zł, a po raz ostatni tak duże odpływy notowano w sierpniu 2011 r. Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM, przypomina, że wówczas nie skończyło się to dobrze, bo w kolejnych czterech miesiącach klienci umorzyli jeszcze 3,8 mld zł.

— Tym razem nie powinno być tak źle, gdyż dwie łącznej kwoty odpływów skupione było wokół Altus TFI, a siedem lat temu dotyczyło szerokiego grona funduszy — zaznacza analityk.

Jego zdaniem, nie należy martwić się negatywnym saldem w funduszach pieniężnych i gotówkowych (-361 mln zł), odnotowanym we wrześniu po raz pierwszy od 20 miesięcy. Gdyby bowiem nie odpływ z funduszy Altusa, saldo byłoby dodatnie. Sporo pieniędzy odpłynęło z flagowego funduszu rynku pieniężnego Union Investment TFI, co Maciej Marcinowski tłumaczy spekulacjami o sprzedaży towarzystwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Tfi