TFI: w III kwartale przyszło załamanie

Ewa Bednarz
opublikowano: 19-10-1999, 00:00

TFI: w III kwartale przyszło załamanie

Pogorszenie wyników funduszy powierniczych i inwestycyjnych w III kwartale 1999 roku jest rezultatem spadku cen akcji. Spadkowi temu towarzyszyła obniżka cen obligacji, co wpłynęło na wyniki funduszy zrównoważonych i obligacji. Jednak, według zarządzających portfelami, sytuację na rynkach finansowych należy analizować, biorąc pod uwagę osobno I półrocze i III kwartał.

Po pierwszych sześciu miesiącach żaden z funduszy akcyjnych nie był lepszy od benchmarku. W tym czasie indeks WIG wzrósł aż o 31,49 proc., podczas gdy najlepszy z funduszy — ING — zanotował przyrost o 0,65 proc. gorszy. Sytuacja radykalnie zmieniła się po III kwartale. Wyniki lepsze od benchmarku osiągnęły cztery fundusze, w tym trzy zarządzane przez TFI Przymierze: Eurofundusz akcji i dwa fundusze indeksowe.

Według Grzegorza Szymańskiego, wiceprezesa Przymierza, dobre wyniki tych funduszy są rezultatem konsekwentnie stosowanej polityki trzymania maksymalnego poziomu akcji, co pozwoliło na uniknięcie ryzyka niedopasowania się do rynku w momencie rozpoczęcia się wzrostów.

Jednak do końca września największy przyrost aktywów na jednostkę uczestnictwa osiągnął fundusz akcji DWS Polska. Wzrost wartości jednostki uczestnictwa o 22,94 proc. jest dwukrotnie wyższy od benchmarku, którym dla tego typu funduszy jest giełdowy indeks WIG.

DWS miał również zdecydowanie najlepsze wyniki wśród funduszy zrównoważonych. Przyrost wartości jednostki uczestnictwa był większy o 6,2 proc. od stopy odniesienia. Lepszy od benchmarku był również Skarbiec-Waga i dwa Eurofundusze1 — A i B.

Inwestycje w papiery dłużne najlepszy efekt przyniosły funduszowi PBK Atut 2. Poniósł on również najmniejsze straty wśród funduszy lokujących swoje aktywa w papiery NFI i spółek uczestniczących w Programie Powszechnej Prywatyzacji. Fundusze prywatyzacji poniosły szczególnie duże straty we wrześniu ze względu na załamanie się rynku NFI. Tylko w ciągu jednego miesiąca indeks NIF stracił prawie jedną trzecią swojej wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TFI: w III kwartale przyszło załamanie