TietoEnator chce dać etaty 500 inżynierom

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 25-08-2008, 00:00

Skandynawska firma IT podwoi zatrudnienie w Polsce. Po równo w Szczecinie i Wrocławiu. O ile dostanie grant.

Skandynawska firma IT podwoi zatrudnienie w Polsce. Po równo w Szczecinie i Wrocławiu. O ile dostanie grant.

TietoEnator, skandynawska firma informatyczna, która w Polsce ma dział badań i rozwoju dla branży telekomunikacyjnej i medialnej, może poważnie się rozrosnąć przez najbliższe trzy lata.

— Do końca 2011 r. firma ma zwiększyć zatrudnienie o 500 osób. Zależy to jednak od grantów. TietoEnator stara się o unijne dofinansowanie na miejsca pracy oraz o grant od rządu — mówi źródło „PB”.

— Nie komentuję — ucina Ireneusz Miski, dyrektor zarządzający TietoEnator w Polsce.

Dwie nogi…

TietoEnator w 2006 r. przejął 51 proc., a rok później pozostałą część kapitału firmy RTS Networks, spółki założonej w 1994 r. przez Wieńczysława Dacę, profesora Politechniki Szczecińskiej.

Dziś firma zatrudnia 510 inżynierów w dwóch miastach: Szczecinie i Wrocławiu. W ostatnim roku przybyło 150 pracowników.

— Firma będzie rozwijać się w równym stopniu w obu miastach. I we Wrocławiu, i w Szczecinie podpisała już umowy wynajmu na większą powierzchnię — dodaje źródło „PB”.

Głównym klientem polskiego oddziału jest Nokia Siemens Networks, której produkty wykorzystują TDC, Telecom Italia, Deutsche Telekom, France Telecom czy BT. Poszerzenie działalności jest związane z wejściem firmy w nowe usługi.

Równe nogi

Przedstawiciele obu miast, w których TietoEnator zatrudni po 250 inżynierów, nie kryją zadowolenia z nieoficjalnej na razie decyzji firmy.

— Cieszy nas fakt, że firma będzie rozwijać się właśnie w Szczecinie — mówi Celina Skrobisz z urzędu miasta.

— Bardzo byśmy się cieszyli, gdyby spółka rozwijała się dalej we Wrocławiu. To duże wyróżnienie — mówi Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

We Wrocławiu kilka obecnych już firm zapowiedziało dalszy rozwój. Hewlett-Packard, który zatrudnia 1,2 tys. pracowników we Wrocławiu, myśli o poszerzeniu działalności o kolejne 800 osób. Cinterion Wireless Module Poland, spółka wydzielona z koncernu Siemens, która specjalizuje się w bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami i zatrudnia 60 inżynierów, zapowiedziała w czerwcu, że szuka kolejnych 60 pracowników.

Badają i rozwijają

Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), w Polsce działa 600 firm zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową. Funkcjonuje 40 centrów R&D zatrudniających kilka tysięcy specjalistów. Najwięcej pracuje dla sektorów teleinformatycznego, motoryzacyjnego, chemicznego, lotniczego, spożywczego i IT. Centra badawcze mają m.in. General Electric, Samsung, IBM, Motorola, Delphi, Siemens, Oracle, ABB, IBM, Lufthansa, Philips, Maersk, Accenture, HP, Volvo, GlaxoSmithKline, AVIO, UTC/Pratt&Whitney. PAIIZ spodziewa się w tym roku 100 mln USD inwestycji w ten sektor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu