TK: Można ograniczać pracującym prawa do świadczeń emerytalno-rentowych

Polska Agencja Prasowa SA
31-01-2006, 16:52

Ograniczanie prawa do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych w sytuacji uzyskiwania wynagrodzenia z tytułu pracy jest dopuszczalne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Ograniczanie prawa do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych w sytuacji uzyskiwania wynagrodzenia z tytułu pracy jest dopuszczalne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z prawem, uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową oraz do emerytury, otrzymują świadczenie łączne - w wysokości przysługującej im renty inwalidzkiej powiększonej o połowę emerytury (albo emerytury powiększonej o połowę renty inwalidzkiej). Kwestionowany przepis stanowi, że osoba uprawniona do takiego łącznego świadczenia traci je, gdy osiąga przychód.

Jak podkreślił TK, powodem otrzymania świadczeń rentowych nie jest samo inwalidztwo czy też choroba, ale wynikająca z nich niezdolność do pracy. Obowiązkiem ustawodawcy jest zapewnienie środków utrzymania w razie takiej niezdolności.

O ocenie TK, ustawodawca nie ma konstytucyjnego obowiązku zapewnienia świadczeń rentowych osobom, które zachowały zdolność do pracy i które pracę kontynuują. Nie ma również konstytucyjnego obowiązku umożliwienia kumulacji świadczeń rentowych i emerytalnych z różnych tytułów.

Trybunał rozpoznał wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TK: Można ograniczać pracującym prawa do świadczeń emerytalno-rentowych